skype wsh radom
rekrutacja online

Profilaktyka i terapia uzależnień

Celem studiów na specjalności profilaktyka i terapia uzależnień, jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie studentów do podjęcia pracy z osobami i środowiskami zagrożonymi uzależnieniami. Studia przygotowują do pracy z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi w charakterze specjalisty w zakresie profilaktyki i terapii uzależnień. Ukończenie studiów jest szansą zdobycia wiedzy w zakresie nowoczesnych metod profilaktyki uzależnień. Pozwala na zdobycie nowych kompetencji osób pracujący z młodzieżą zagrożoną uzależnieniami od środków odurzających, alkoholu, Internetu, czy gier hazardowych. Wspomnianym zjawiskom często towarzyszy niedostosowanie społecznie, przestępczość i demoralizacja.

Obszary tematyczne w ramach specjalności

  • znajomość systemów i metod profilaktyki uzależnień
  • procedury  konstruowania programów profilaktycznych
  • Podstawy prawne działalności terapeutycznej
  • metody terapii uzależnień
  • diagnoza w postępowaniu terapeutycznym
  • metodyka prowadzenia zajęć edukacyjnych i profilaktycznych
  • budowanie lokalnych sieci wsparcia
  • socjoterapia
  • pedagogika świata wirtualnego

Perspektywy zatrudnienia:
Absolwenci specjalności profilaktyka i terapia uzależnień zdobędą kwalifikacje, które będą podstawą podejmowania pracy w roli terapeuty w instytucjach i organizacjach zajmujących się przeciwdziałaniem uzależnieniom oraz zagrożeniom wśród młodych ludzi. Studenci zdobędą umiejętności  metodyczne związane z prowadzeniem zajęć profilaktycznych oraz opracowywania programów profilaktycznych. Osoby kończące studia na tej specjalności, będą przygotowani do prowadzenia warsztatów z uwzględnieniem wiedzy z zakresu uzależnień behawioralnych od środków odurzających i Internetu. Ponadto będą znali procedury prawne w obszarze profilaktyki i terapii uzależnień. Absolwenci tej specjalności znajdą zatrudnienie o ośrodkach profilaktyki i terapii uzależnień. Będą mogli pracować w punktach konsultacyjnych i organizacjach społecznych zajmujących się szeroko rozumianą profilaktyką i terapią uzależnień. Zakres wiedzy i kompetencji pozwoli podjąć pracę w Gminnych Komisjach Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x