skype wsh radom
rekrutacja online

Informatyka w systemach pomiarowych

Koncepcja studiów w ramach specjalności

Specjalność jest odpowiedzią na rosnące wymagania w branży informatycznej w odniesieniu do projektantów systemów pomiarowych. Nowe trendy w systemach pomiarowych związane są głównie z szeroką infrastrukturą pomiarową. Toteż nieodzownym składnikiem takich systemów stają się technologie komunikacji bezprzewodowej, które zapewniają dodatkowo możliwość swobodnej integracji elementów pomiarowych różnego typu. Kolejnym rozwijanym składnikiem systemów pomiarowych jest oprogramowanie systemów komputerowych pełniących nadrzędną rolę w stosunku do sterowników podłączonych bezpośrednio do urządzeń pomiarowych. Pożądane systemy komputerowe muszą być systemami czasu rzeczywistego z rygorem czasowym i z tego względu często systemami wbudowanymi. Zauważalną potrzebą są także zaawansowane i w dużej mierze inteligentne algorytmy sterowania oraz automatyzacja procesów sterowania.
Przedmioty i praktyki profilujące specjalność „Informatyka w systemach pomiarowych” prowadzone we współpracy z firmą RADWAG specjalizującą się w produkcji systemów ważących umożliwiają kształcenie wysokiej klasy specjalistów w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych w automatyzacji procesów pomiarowych.

Studia w ramach specjalności koncentrują się na następujących zagadnieniach:

  •  konfiguracja i struktura systemu pomiarowego,
  • przetwarzanie cyfrowo-analogowe i analogowo-cyfrowe,
  • przenośne, komputerowe oraz wirtualne przyrządy pomiarowe,
  • systemy pomiarowe z interfejsami lub magistralami szeregowymi oraz równoległymi,
  • bezprzewodowe systemy pomiarowe,
  • oprogramowanie systemów pomiarowych i sterujących,
  • projektowanie systemów mikroprocesorowych i wbudowanych,
  • rozproszenie i integracja systemów pomiarowych

Perspektywy zawodowe:

Absolwent tej specjalności posiada kompetencje do pracy w branży IT oraz w obszarach wdrażania, projektowania i oprogramowania przemysłowych systemów kontrolno-pomiarowych. Rozumie ponadto oczekiwania przyszłych pracodawców i jest zapoznany z potencjalnymi zadaniami stojącymi przed projektantem, czy też konstruktorem systemów kontrolno-pomiarowych, analitykiem, a także projektantem oprogramowania, czy wreszcie programistą systemów pomiarowych i sterujących.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x