ZARZĄDZANIE
Studia licencjackie
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Koncepcja studiów
Celem kształcenia na kierunku zarządzanie jest przygotowanie wykwalifikowanej kadry menedżerskiej dla potrzeb biznesu, administracji oraz organizacji społecznych. Studenci w trakcie studiów zdobędą wiedzę i umiejętności z rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów gospodarowania różnymi sferami działalności podmiotów rynkowych oraz optymalnego wykorzystania rzadkich zasobów: ludzkich, rzeczowych i finansowych. Poznają zagadnienia społeczne, prawne i ekonomiczne. W programie studiów wyeksponowana jest problematyka indywidualnej przedsiębiorczości. Ma to służyć przygotowaniu absolwentów do prowadzenia własnego biznesu, a także ukształtowaniu postawy otwartości na zmiany i kreatywności. Równie istotne z punktu widzenia sukcesu na rynku pracy jest ukształtowanie wśród studentów umiejętności zarządzania systemem komunikacyjnym organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem działań public relations w procesie kształtowania wizerunku firmy. W planie studiów znajdą się przedmioty, takie jak: zachowania organizacyjne, Public Relations w organizacji, materiały i teksty PR, zarządzanie relacjami z klientem, system komunikacji marketingowej firmy. W trakcie zajęć o charakterze praktycznym (ćwiczeń, warsztatów, seminariów), studenci będą samodzielnie rozwiązywać problemy, współpracować w zespołach, korzystać z różnych źródeł informacji, łączyć i porządkować wiedzę, organizować i oceniać pracę własną i cudzą, przygotowywać projekty biznesowe, realizować wystąpienia ustne i pisemne dotyczące zagadnień szczegółowych, podejmować inicjatywy twórcze, pełnić różne role zawodowe.
Program studiów ma charakter interdyscyplinarny. Treści kształcenia obejmują zagadnienia prawnicze oraz przedmioty z zakresu nauk ekonomicznych i nauk o zarządzaniu, m.in.:
- Podstawy prawoznawstwa
- Prawo finansowe oraz prawo handlowe i cywilne
- Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
- Prawo zamówień publicznych
- Prawo międzynarodowe
- Publiczne prawo gospodarcze
- Mikroekonomia oraz makroekonomia
- Finanse publiczne
- Marketing oraz badania marketingowe
- Międzynarodowe stosunki gospodarcze
- Naukę o przedsiębiorstwie
- Teorię organizacji i zarządzania
- Metody i techniki zarządzania
- Rachunkowość finansową i podatkową oraz zarządczą
- Zarządzanie finansami przedsiębiorstw
- Zarządzanie jakością, ryzykiem, innowacjami
- Zarządzanie strategiczne
- Zarządzanie projektami (w tym unijnymi)
- Organizacja systemów logistycznych
Perspektywy zawodowe
Studia przygotowują do realizacji podstawowych funkcji zarządzania w przedsiębiorstwach o różnych formach własności i różnych formach organizacyjno-prawnych, jednostkach administracji publicznej (rządowej i samorządowej), organizacjach non-profit, instytucjach unijnych oraz strukturach bezpieczeństwa państwa, a także przygotowują do prowadzenia własnej działalności. Absolwenci potrafią zarządzać firmami rodzinnymi, projektować i wdrażać innowacyjne rozwiązania organizacyjne, pełnić funkcje specjalistów i menedżerów na różnych szczeblach zarządzania. Absolwenci mogą również podjąć studia drugiego stopnia na tym samym, bądź pokrewnych kierunkach.
Specjalności:
- Rekrutacja personelu i polityka kadrowa
- Zarządzanie relacjami z klientem
- Zarządzanie finansami przedsiębiorstw
- Menedżer biznesu
- Zarządzanie logistyką