Psychologia sądowa i penitencjarna
Koncepcja studiów w ramach specjalności
Studenci, którzy zdecydują się na wybór tej specjalności, posiądą wiedzę psychologiczną przygotowującą ich do podjęcia współpracy z policją i wymiarem sprawiedliwości. Poznają przyczyny i uwarunkowania zachowań przestępczych. Zdobędą umiejętności diagnozowania sądowego i penitencjarnego, a także poznają sposoby zapobiegania zachowaniom przestępczych.
Program studiów obejmuje opiniowanie psychologiczno-sądowe, np.: o niepoczytalności, ubezwłasnowolnieniu, ocenę wiarygodności zeznań świadków i wyjaśnień osób podejrzanych, problematykę resocjalizacji osób odbywających karę pozbawienia wolności. Ponadto studenci zdobywają wiedzę w zakresie typowania sprawców przestępstw profilowania) oraz kształcą umiejętności mediacji i negocjacji.
Studia w ramach specjalności opierają się na tematach z następujących obszarów:
- diagnozowanie sądowe i penitencjarne
- psychologiczne metody badania sądowego
- opiniowanie sądowe dorosłych sprawców przestępstw
- opiniowanie nieletnich sprawców czynów karalnych
- opiniowanie psychologiczno-sądowe w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i opiekuńczych
- psychologia penitencjarna
- resocjalizacja i terapia sprawców przestępstw w warunkach otwartych i w zakładach zamkniętych
- wiarygodność zeznań świadków
- patologie społeczne
- zaburzenia zachowania
- negocjacje i mediacje
- psychoprofilaktyka społeczna
Perspektywy zawodowe
Specjalność adresowana jest do tych, którzy zamierzają współpracować z policją, sądami i więziennictwem. Absolwent może znaleźć zatrudnienie w oddziałach psychiatrii sądowej, w kuratorskiej służbie sądowej, w zakładach karnych, aresztach śledczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, schroniskach i zakładach poprawczych, w rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych i świetlicach socjoterapeutycznych. Ponadto przygotowany jest do pracy w instytucjach i ośrodkach związanych z profilaktyką zachowań ryzykownych, w ośrodkach pomocy społecznej w zakresie poradnictwa postpenitencjarnego, w centrach pomocy rodzinie i w ośrodkach wczesnej interwencji.