skype wsh radom
rekrutacja online

Prawo papierów wartościowych

Koncepcja studiów w ramach specjalności

Współczesne stosunki gospodarcze stawiają coraz to nowe wyzwania, w szczególności w prawie papierów wartościowych. Z tego powodu utworzenie tej specjalności stanowi odpowiedź na obserwowane procesy oraz konieczność dostarczenia na rynek pracy specjalistów z tej trudnej dziedziny. Występujące w profesjonalnym obrocie gospodarczym takie papiery wartościowe, jak np. weksle, czeki, konosamenty, dowody składowe, polisy ubezpieczeniowe, akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne są zapewne wielu osobom znane ze słyszenia, lecz niewielu wie, jak mogą one być wykorzystane w działalności biznesowej. Biorąc pod uwagę fakt, iż papierem wartościowym jest także zapis w systemie informatycznym na rachunku papierów wartościowych, który ucieleśnia prawa majątkowe, nie sposób nie podzielić poglądu, iż specjalność ta daje możliwość uzyskania wiedzy, która będzie mogła być wykorzystywania i rozwijana także w dość odległej przyszłości.

Studia w ramach specjalności koncentrują się na zagadnieniach dotyczących m.in.:

  • rodzajów papierów wartościowych i aktów prawnych regulujących poszczególne z nich
  • publicznego obrotu papierami wartościowymi
  • roli i zagadnień prawnych związanych z wykorzystaniem papierów wartościowych w działalności przedsiębiorstwa
  • prawa cywilnego i handlowego
  • przepisów Unii Europejskiej dotyczących papierów wartościowych
  • prawa publicznego gospodarczego

Perspektywy zawodowe:

Absolwenci tej specjalności, jako specjaliści z dość rzadkiej dziedziny, bez trudu znajdą zatrudnienie w różnego rodzaju spółkach, zwłaszcza kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych), towarzystwach ubezpieczeniowych, bankach i innych instytucjach finansowych. Posiadający wykształcenie z zakresu prawa papierów wartościowych będzie mógł poszukiwać zatrudnienia w różnego rodzaju firmach doradczych. Wiedza z tej ciekawej dziedziny będzie również możliwa do wykorzystania w pracy w podmiotach zagranicznych, w tym także tych, które wchodzą na rynek polski lub współpracują z polskimi przedsiębiorstwami.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x