skype wsh radom
rekrutacja online

Doradztwo zawodowe i coaching kariery

Koncepcja studiów w ramach specjalności

Specjalność ma na celu praktyczne przygotowanie do pracy indywidualnej i grupowej z osobami będącymi w sytuacji zmiany, poszukiwania pracy lub rozwoju zawodowego. Odbycie studiów pozwoli na zdobycie wymaganych kwalifikacji doradcy zawodowego, edukacyjnego oraz umiejętność coacha. W obliczu ciągłej rotacji na rynku pracy, podejmowania ważnych decyzji zawodowych, obniżenia wieku podjęcia pierwszej decyzji zawodowej wzrasta potrzeba wsparcia coacha już od poziomu gimnazjum aż do późnego wieku aktywności zawodowej. Podczas studiów student pozna, jak odkrywać w każdym jego potencjał, rozwijać indywidualne zasoby, uprawiać sztukę wspierania osób. Studia mają na celu przede wszystkim wykształcenie specjalistów w zakresie przeciwdziałania bezrobociu i zwiększeniu aktywności na rynku pracy. Absolwent będzie potrafił organizować działania profilaktyczne w stosunku do osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym poprzez kształcenie ustawiczne i rozwój zawodowy, pozna sposoby mobilizowania i organizowania społeczności lokalnych. Zdobędzie również umiejętności badania predyspozycji zawodowych, kształtowania rozwoju zawodowego, planowania kariery, organizowania kursów i szkoleń. Otrzyma przygotowanie w zakresie zawodoznawstwa, pozna zasady komunikacji oraz metody pracy doradcy zawodowego, w tym szkolnego doradcy zawodu, zdobędzie kwalifikacje do prowadzenia orientacji i reorientacji zawodowej i szkolnej.

Plan studiów w ramach specjalności obejmuje m.in. wiedzę z zakresu:

  • podstaw doradztwa personalnego
  • rynku pracy i rynku edukacyjnego
  • metod prowadzenie indywidualnej rozmowy doradczej i coachingowej
  • społeczno-kulturowych aspektów poradnictwa i coachingu
  • metod diagnozy i wspierania rozwoju zawodowego
  • podstaw teorii organizacji i zarządzania
  • zarządzania zmianą
  • kreowania postaw przedsiębiorczych
  • metodyki doradztwa zawodowego
  • marketingu usług edukacyjnych

Perspektywy zawodowe

Absolwent tej specjalności będzie praktycznie przygotowany do pracy indywidualnej i grupowej z osobami będącymi w sytuacji zmiany, poszukiwania pracy lub rozwoju zawodowego do zawodu doradcy oraz coacha w instytucjach poradnictwa edukacyjno-zawodowego oraz pośrednictwa pracy: w powiatowych urzędach pracy, szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (szkolny doradca zawodu), poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Może uczestniczyć w pracach zespołów orzekających o stopniu niepełnosprawności oraz doradzać w wyborze zawodu osób niepełnosprawnych. Specjalność daje również możliwość pracy w przedsiębiorstwach (rekrutacja i szkolenie pracowników) oraz instytucjach specjalistycznego poradnictwa. Umożliwia także prowadzenie własnej działalności w zakresie indywidualnego doradztwa oraz preorientacji zawodowej.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x