skype wsh radom
rekrutacja online

Kryminalistyka

Koncepcja studiów w ramach specjalności

Wykrywanie sprawców przestępstw opiera się nie tylko na prowadzeniu prostych czynności dochodzeniowo-śledczych, ale wymaga specjalistycznej wiedzy dotyczącej motywów postępowania przestępcy i okoliczności popełnienia czynu zabronionego. Dzięki wzrostowi znaczenia technik kryminalistycznych, osiągniętemu także wskutek wykorzystania nowych technologii, w tym badań prowadzonych na cyfrowych poligrafach (potocznie zwanych wykrywaczami kłamstw), wykrywanie przestępstw prawie zawsze związane jest z przeprowadzeniem szeregu skomplikowanych czynności, ujawniających dowody popełnienia przestępstwa. Studenci tej specjalności zdobędą umiejętności sprawdzania autentyczności pisma i dokumentów, obróbki danych z monitoringu, badania śladów biologicznych zebranych na miejscu przestępstwa, prowadzenia badań daktyloskopijnych. Będą potrafili dokonać oceny zebranych dowodów przestępstwa. Uzyskają również przygotowanie w zakresie kryminalistycznej rekonstrukcji wypadków drogowych, pożarów itp. Zwiększająca się rola technik kryminalistycznych dla skuteczności przeprowadzanych śledztw i dochodzeń stwarza zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistyczną wiedzę z tego zakresu.


Ukończenie specjalności pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu:

– psychopatologii
– psychologii różnic indywidualnych
– psychologii zeznań i wyjaśnień
– procedur karnych
– czynności operacyjno-śledczych
– dokumentacji czynności kryminalistycznych
– daktyloskopii
– badań poligraficznych i analizy autentyczności dokumentów
– osmologii
– traseologii
– balistyki


Perspektywy zawodowe

Absolwenci specjalności kryminalistyka będą merytorycznie i praktycznie przygotowani do pracy w laboratoriach kryminalistycznych funkcjonujących w ramach struktur policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy Straży Granicznej. Będą mogli także podejmować pracę w agencjach detektywistycznych, a także ? dzięki wiedzy z zakresu przedsiębiorczości ? rozpoczynać własną działalność gospodarczą w tej dziedzinie. Przedmioty specjalnościowe realizowane będą w uczelnianym Laboratorium Kryminalistycznym. Praktyczne zajęcia na elektronicznej strzelnicy WSH oraz w ramach kursów technik i taktyk samoobrony pozwolą uzyskać umiejętności skutecznego, sprawnego i bezpiecznego prowadzenia śledztw i dochodzeń.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x