skype wsh radom
rekrutacja online

Bezpieczeństwo portów lotniczych – Operator Kontroli Bezpieczeństwa

Koncepcja studiów w ramach specjalności

Studia licencjackie w tej specjalności przygotowują absolwentów do pracy w portach lotniczych, dają studentom kompleksową i usystematyzowaną wiedzę niezbędną do realizacji zadań związanych z systemem zarządzenia bezpieczeństwem w portach lotniczych, a także z kwestiami wprowadzania zarządzania bezpieczeństwem w różnorodnych podmiotach gospodarczych. Studia łączą w sobie zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne. Poza przekazaniem niezbędnej wiedzy teoretycznej, zdobytej w formie wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów, seminariów), część zajęć prowadzona jest na specjalistycznych stanowiskach operatorskich, które pozwalają pogłębić i ugruntować zdobytą wiedzę.


Specjalność obejmuje zagadnienia z zakresu:

  • podstaw prawnych funkcjonowania lotnictwa cywilnego,
  • organizacji lotnictwa cywilnego – instytucje państwowe, zarządzanie portami lotniczymi, przewoźnicy lotniczy, organizacje komercyjne i ich odpowiedzialność za poszczególne obszary działalności lotniczej,
  • organizacji systemu ratownictwa lotniczego,
  • infrastruktury portu lotniczego,
  • klasyfikacji zagrożeń i systemu reagowania na poszczególne rodzaje zagrożeń,
  • organizacji systemu ochrony przed zagrożeniami,
  • terroryzmu lotniczego,
  • ochrony lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji.

Perspektywy zawodowe

Studia w specjalności Bezpieczeństwo portów lotniczych/Operator Kontroli Bezpieczeństwa umożliwiają zdobycie profesjonalnej wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy w służbie ochrony portów lotniczych, w Straży Granicznej,  spedycji,  czy biurach podróży w przedsiębiorstwach, które w obszarze swojej działalności zamierzają wdrożyć system zarządzania bezpieczeństwem oraz w firmach zamierzających podjąć współpracę gospodarczą z przedsiębiorstwami funkcjonującymi w obszarze lotnictwa cywilnego. Absolwenci mają możliwość uzyskania uprawnień Kwalifikowanego Pracownika Ochrony Fizycznej (SUFO) z wpisem na listę KPO oraz certyfikatu Operatora Kontroli Bezpieczeństwa wydawanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x