Koncepcja studiów w ramach specjalności
Specjalność przygotowuje studentów do pracy w organach administracji publicznej zajmujących się pomocą społeczną, edukacją, ochroną zdrowia, kulturą, nauką, infrastrukturą komunalną, gospodarką mieszkaniowa, sportem, turystyką, mediami publicznymi, łącznością oraz gospodarowaniem informacjami. Administracja świadcząca jest jedną z funkcji administracji publicznej, która zajmuje się świadczeniami jej wiodącą rolą jest zaspokajanie podstawowych potrzeb bytowych ludzi i organizowanie usług w dziedzinie infrastruktury komunalnej, oświaty, kultury, w sferze socjalnej.
Studenci tej specjalności zdobędą wiedzę z zakresu konstytucyjnych praw i wolności obywatelskich oraz możliwości dochodzenia ich ochrony, systemu świadczeń socjalnych w RP oraz w wybranych krajach UE. Nabędą wiedzę dotyczącą: organizacji i funkcjonowania form i systemów opieki zdrowotnej w Polsce. Zapoznają się ze strukturą systemu pomocy społecznej, zasadami udzielania świadczeń pomocy społecznej czy obowiązkami osób i rodzin ubiegających się o pomoc społeczną oraz z programami unijnymi skierowanymi do administracji świadczącej. Poznają problematyką rynku pracy i instytucje rynku pracy, podstawowe pojęcia związanymi z rehabilitacją społeczną i zdrowotną oraz czynnikami warunkującymi skuteczność rehabilitacji społecznej i zdrowotnej. Posiądą wiedzę w zakresie podstaw prawnych opieki nad dzieckiem, akty prawa międzynarodowego i polskiego w odniesieniu do opieki zastępczej nad dzieckiem i system opieki zastępczej w odniesieniu do konwencji o prawach dziecka. Ponadto pojęcie systemu oświaty, źródła prawa oświatowego. Kształtowanie analitycznego spojrzenia na prawo pracy oraz analizę ubezpieczeń społecznych na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zasady rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, obowiązków zgłoszeniowych do ubezpieczeń społecznych.
Specjalność obejmuje zagadnienia z zakresu:
- System pomocy społecznej w prawie polskim
- Konstytucyjne gwarancje praw obywateli
- Emerytury, renty, świadczenia socjalnej w UE
- Organizacja i formy opieki zdrowotnej
- Pomoc społeczna w poszczególnych krajach UE
- Programy unijne skierowane do administracji świadczącej
- Promocja zatrudnienia i instytucje rynku pracy
- Rehabilitacja społeczna i zdrowotna
- System opieki zastępczej nad dzieckiem
- System oświaty
- System pomocy społecznej w prawie polskim
- System ubezpieczeń społecznych w Polsce
Perspektywy zawodowe
Absolwent tej specjalności będzie dobrze przygotowany do pracy w MOPS-ach, GOPS-ach, Ośrodkach i domach kultury, Ośrodkach aktywizacji zawodowej, Ośrodkach rehabilitacyjnych Urzędach pracy, Domach Pomocy Społecznej, Domach dziecka, Przedszkolach, Ogniskach edukacyjnych, będzie również przygotowany do podjęcia starań do utworzenia rodziny zastępczej.