Koncepcja studiów w ramach specjalności
Specjalność administracja skarbowa przygotowuje studentów do pracy w organach administracji skarbowej lub w komórkach administracyjnych dowolnego podmiotu gospodarczego. Jej ukończenie nie gwarantuje zatrudnienia, ale może pomóc w jego znalezieniu. Niewykluczone również, że absolwent tejże specjalności będzie miał możliwość sprawdzenia się w środowisku międzynarodowym w związku z polskim członkostwem w UE.
Studenci tej specjalności zdobędą wiedzę z zakresu poboru podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych. Przyswoją wiedzę dotyczącą kontroli celno-skarbowej. Poznają zagadnienia związane z obsługą i wsparciem podatników. Dowiedzą się, jak wypełniać deklaracje podatkowe. Nauczą się sporządzać opinie w sprawach podatkowych. Nauczą się, jak interpretować Wspólną Taryfę Celną oraz obliczać należności celne (dług celny) i podatkowe (VAT i akcyza). Otrzymają wiedzę dotyczącą reguł pochodzenia towarów. Dowiedzą się, jak posługiwać się międzynarodowymi regułami handlowymi Incoterms®2010 w kontekście odpraw celnych.
Absolwenci tej specjalności będą posiadać wiedzę jak ustalać i określać podatki, opłaty i niepodatkowe należności budżetowe. Zdobędą umiejętność obejmowania towarów procedurami celnymi, sporządzania projektów odwołań, zażaleń, skarg i innych pism procesowych w sprawach podatkowych.
Specjalność obejmuje zagadnienia z zakresu:
- Rachunkowości budżetowej
- Rachunkowości finansowej
- Sprawozdawczości finansowej
- organizacji i zadań Krajowej Administracji Skarbowej
- podstaw prawa podatkowego
- postępowania podatkowe
- kontroli podatkowej
- podatków pośrednich w działalności gospodarczej
- podatków i opłaty lokalne
- korpusu służby cywilnej
- gospodarki finasowej j.s.t.
- dyscypliny finansów publicznych
- prawa dewizowego
- prawa celnego
- prawa karno-skarbowego
- przeciwdziałania wprowadzania do obrotu finansowego wartości pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł
Perspektywy zawodowe
Absolwent tej specjalności będzie dobrze przygotowany do pracy w Krajowej Administracji Skarbowej, kancelariach prawniczych i podatkowych, firmach doradczych, korporacjach finansowych, biurach rachunkowych, urzędach gmin/urzędach miast, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich, urzędach wojewódzkich, urzędach centralnej administracji rządowej, organach nadzoru i kontroli, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.