skype wsh radom
rekrutacja online

Informatyka śledcza

Koncepcja studiów w ramach specjalności

Stworzenie specjalności Informatyka śledcza to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku zdominowanego przez elektroniczny obieg dokumentów, rozwój Internetu i wzrost liczby przestępstw popełnionych z użyciem cyfrowych nośników informacji. Celem specjalności jest wykształcenie informatyków – inżynierów zdolnych do skutecznego działania w obszarze informatyki i prawa. Studenci tej specjalności zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa informatycznego, cyberprzestępczości, odzyskiwania danych, analizy ruchu sieciowego, audytu systemów informatycznych, poszukiwania i analizy elektronicznych dowodów przestępstw. Są przygotowani do prowadzenia dochodzeń, w których potencjalne ślady mogą znajdować się w systemach komputerowych, poznają cały proces wykrywania cyberprzestępstw: od prawidłowego i bezpiecznego zabezpieczania dowodów, pozyskania danych z różnych źródeł i nośników, przez ich analizę, aż po przedstawienie ich przed organami ścigania.

 

Studia w ramach specjalności koncentrują się na następujących zagadnieniach:

? podstawy prawoznawstwa
? prawo karne
? podstawy kryminologii
? ochrona własności intelektualnej
? technologie sieciowe
? technologie internetowe
? podstawy kryptografii z elementami hackingu
? architektura systemów komputerowych
? bezpieczeństwo systemów komputerowych
? inżynieria oprogramowania
? audyt informatyczny oraz legalność oprogramowania
? techniki włamań oraz metody zabezpieczeń urządzeń mobilnych
? elementy wywiadu i kontrwywiadu informatycznego
? gromadzenie i wykorzystanie informacji kryminalnych
? projektowanie polityki bezpieczeństwa

Perspektywy zawodowe:

Absolwenci są przygotowani do pracy związanej z bezpieczeństwem informacji oraz pozyskiwaniem elektronicznych dowodów przestępstw: w działach bezpieczeństwa firm i instytucji, w organach śledczych i wymiarze sprawiedliwości, w bankach oraz w biznesie. Mogą podejmować pracę w firmach informatycznych, kancelariach prawnych, firmach konsultingowych i organizacjach zajmujących się odzyskiwaniem danych i bezpieczeństwem informacyjnym. Posiadają kompetencje niezbędne do sporządzania audytów informatycznych, w szczególności testów penetracyjnych, prowadzenia działań związanych z bezpieczeństwem serwisów www oraz zabezpieczaniem systemów informatycznych.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x