skype wsh radom
rekrutacja online

Współczesny Wywiad. Fakty i mity – webinar Vinceta Severskiego

Udostępnij

Dnia 23 września 2021 o godz. 18:00 odbył się webinar pt. „ Współczesny Wywiad. Fakty i mity.”

 

Włodzimierz Sokołowski, pseudonim literacki Vincent Severski studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był oficerem wywiadu PRL i RP, pracował w polskim wywiadzie 26 lat z czego 13 lat poza granicami kraju. Był szkolony w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach oraz po 1990 roku w USA. W Agencji Wywiadu doszedł do jednego z najwyższych stanowisk kierowniczych. Pracę zaczął w 1982 roku w wydziale do spraw “dywersji”, wówczas najważniejszego wydziału polskiego wywiadu. Zajmował się tropieniem działalności obcych służb specjalnych oraz rozpracowywaniem Solidarności. W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany i zwolniony z pracy w wywiadzie. Na początku lat 90. został ponownie zwerbowany. Uczestniczył w ok. 140 misjach w prawie 50 krajach. Zna biegle trzy języki. Odszedł ze służby w 2007 roku na własną prośbę.
Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę. Jest autorem licznych książek o tematyce sensacyjno-szpiegowskiej (sprzedaż książek w nakładzie ponad 900 tys. egzemplarzy). Podczas spotkania uchyli nieco „rąbka tajemnicy” polskiego wywiadu wojskowego. Opowie jak jego praca wpłynęła na tematykę jego książek.

Podczas webinaru dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje polski wywiad. Prelegent opowiedział o trzech najważniejszych filarach działalności. Podczas spotkania nasz Gość wielokrotnie podkreślał, iż siłą każdego wywiadu, w szczególności agenturalnego, są ludzie. Jest zdania, że zawodu pracownika wywiadu nie da się od początku do końca wyuczyć. Oficer wywiadu nabywa umiejętności na podstawie własnych sukcesów i porażek, zaś pełne kompetencje uzyskuje po wielu latach pracy nad sobą. Uważa, iż do pracy w wywiadzie trzeba mieć wyjątkowe predyspozycje, a wśród nich zdolność do samooceny. Był to niezwykle cenny wykład.

W drugiej części spotkania, Prelegent odpowiadał na pytania uczestników wykładu

Wierzymy, że kiedyś uda nam się zaprosić Pana Włodzimierza Sokołowskiego do Wyższej Szkoły Handlowej i zrobić spotkanie ze społecznością studencką na żywo. Myślimy że premiera książki była by odpowiednim momentem.

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W SPOTKANIU I ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WEBINARY NA FACEBOOKU WYŻSZEJ SZKOŁY HANDLOWEJ!

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x