Udostępnij
7 stycznia 2021 oraz 31.05.2021 roku w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbyły się warsztaty z psychoonkologii. Spotkanie przeprowadzone zostało w formie online za pośrednictwem platformy Microsoft Teams w wirtualnej przestrzeni Akademickiej Pracowni Psychologiczno-Pedagogicznej. Gościem spotkania był mgr Mateusz Gawiński –psychoonkolog, w trakcie szkolenia z psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Powyższe spotkanie miało charakter wywiadu przeprowadzonego z Gościem przez Koordynator Akademickiej Pracowni Psychologiczno-Pedagogicznej mgr Milenę Durasiewicz. Spotkania zawierały także elementy warsztatu dotyczące problematyki: psychoonkologii w praktyce klinicznej. W trakcie spotkań studenci aktywnie zadawali pytania, a także chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach.
W pierwszej części spotkania omówiona została szczegółowa praca psychoonkologa: zakres obowiązków, potrzebne kompetencje oraz wewnętrzne predyspozycje do wykonywania powyższego zawodu. Gość przedstawił jak wygląda obecnie leczenie psychoonkologiczne w Polsce podkreślając ogromną potrzebę specjalistów w tym zakresie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną w medycynie pozapsychiatrycznej. Przytoczone zostały także aktualne wyniki badań dotyczące skuteczności psychoterapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii Simontonowskiej w grupie pacjentów z powyższymi trudnościami. Zwrócono uwagę na potrzebę pomocy psychologicznej nie tylko dla osób chorujących, ale również i dla ich rodzin. Druga część warsztatu dotyczyła psychoonkologii dzieci i młodzieży. Przeprowadzono także dyskusję grupową dotyczącą aktualnych problemów w psychoonkologii w czasie pandemii COVID-19.
Na koniec każdego ze spotkań koordynator Akademickiej Pracowni Psychologiczno-Pedagogicznej podsumowała omówione zagadnienia. Studenci mieli możliwość zadania pytań jak również podzielenia się swoimi przemyśleniami dotyczącymi tematyki powyższego wydarzenia.