Debata ekspercka organizowana jest w przededniu Międzynarodowego Dnia Dziecka, który na całym świecie obchodzony jest w sposób niezwykle podniosły, uroczysty i radosny. Tego dnia dzieci, symbolicznie, przejmują władzę nad światem, nad parlamentem i pokazują, jaka ich zdaniem jest najwłaściwsza koncepcja świata, sposób rządzenia krajem i organizacja życia społecznego. Dzieci proponują, dorosłym swoją wizję świata przyjaznego dzieciom i bezpiecznego dla wszystkich ludzi.
Tego dnia wspominamy doniosłą rolę uchwalonej w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowaną przez Polskę w 1991 roku, Konwencji o prawach dziecka. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Dziecko jest podmiotem prawa i powinno umieć z niego świadomie korzystać na równi ze swoimi rodzicami. Organizowana debata, ma na celu upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka w szerokich kręgach społecznych. Warto zasygnalizować fakt, iż upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka, dbałość o bezpieczeństwo dzieci, nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają i wzmacniają rolę relacji społecznej obu pokoleń. Postanowienia i deklaracje zawarte w Konwencji o prawach dziecka stanowią podstawę działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci. Polska na tym polu może poszczycić się bogatą tradycją związaną z działalnością Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, czy Ludwika Rajchmana, pomysłodawcy stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci – UNICEF. Również Polska była inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.
Do udziału w debacie zapraszamy pedagogów, psychologów, przedstawicieli policji, sądownictwa, prawa, pomocy społecznej, przedstawicieli organizacji społecznych działających na rzecz dobra dzieci oraz wszystkich zainteresowanych anonsowaną tytułem debaty problematyką.
Start debaty 29.05, godzina 9.00 w aplikacji TEAMS
- Studenci i pracownicy WSH dołączają z kalendarza lub za pomocą kodu dostępu – 0b61n8s
- Studenci uczestniczący w wykładzie mogą zaliczyć określoną przez Dziekana liczbę godzin na rzecz praktyk studenckich.
- Osoby spoza uczelni (Goście) :
ZALOGUJ SIĘ JAKO GOŚĆ
Serdecznie zapraszamy
Szczegółowych informacji udzielą:
Prof. WSH dr Andrzej Gołębiowski – agolebiowski@wsh.pl
Prof. WSH dr Adam Ziółkowski – aziolkowski@wsh.pl