skype wsh radom
rekrutacja online

Dzieci i młodzież w czasach pandemii – Webinar

Czas izolacji w pandemii dotknął każdego Polaka, najbardziej cierpią jednak dzieci i młodzież. Ograniczony kontakt z rówieśnikami w grupie, godziny spędzone przed ekranem komputera i telefonu powodują coraz więcej frustracji u osób młodych. To zjawisko niepokoi rodziców, wychowawców i nauczycieli. W odpowiedzi na ten złożony problem  28 kwietnia o godz. 18.00 psycholog i pedagog dr Aleksandra Piotrowska podpowie, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, jak podtrzymywać relacje zagrożone czasem ograniczonego kontaktu i co zrobić, by nauka zdalna nie odebrała dzieciom radości ze zdobywania wiedzy.

Nauczanie zdalne to tylko jeden z czynników, który przyczynia się do wyostrzenia zaburzeń rozwojowych młodzieży i dzieci w wieku szkolnym. Najnowsze badania wskazują, że oprócz kłopotów z przyswajaniem wiedzy na odległość,  problemem jest brak relacji rówieśniczych. Do tej pory szkoła pełniła funkcję nie tylko edukacyjną, ale także wychowawczą. Już wiadomo, że obecnie nawet najnowocześniejsza platforma do nauki online nie zastąpi dzieciom bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami w grupie. Zapraszamy na bezpłatny webinar z dr Aleksandrą Piotrowską, która zmierzy się z tym tematem i odpowie na nurtujące pytania.


 

Wstęp wolny. Zachęcamy do dołączenia i zadawania pytań!


dr Aleksandra Piotrowska – Ukończyła studia psychologiczne na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1974 roku. Specjalności wyuczone to psychologia szkolna (rozwojowa i wychowawcza) oraz psychologia pracy. Od października 1974 roku rozpoczęła pracę na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a od października 2006 dodatkowo w Wyższej Szkole Pedagogicznej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie (do 2016 r.). Pracę doktorską, dotyczącą problematyki pamięci i wykorzystywania przyswojonej wiedzy obroniła na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1983 roku.

Od początku mojej pracy na uniwersytecie prowadzę zajęcia z psychologii ze studentami studiów dziennych, zaocznych, a także na studiach podyplomowych. W pracy naukowej prowadzę badania w następujących obszarach: determinanty funkcjonowania pamięci człowieka, indywidualne i rodzinne wyznaczniki dojrzałości szkolnej dziecka i jego funkcjonowania w szkole, dziecko we współczesnej polskiej rodzinie.

Oprócz pracy naukowej i dydaktycznej zajmuję się także innymi rodzajami aktywności. Od 1985 roku do zamknięcia pisma w roku 2000 byłam członkiem kolegium redakcyjnego „Psychologii Wychowawczej”, naukowego czasopisma polskich psychologów. Współpracuję jako doradca z Komitetem Ochrony Praw Dziecka i (w latach 2008 – 2018) z Rzecznikiem Praw Dziecka. Propaguję także wiedzę psychologiczną i pedagogiczną dotyczącą rozwoju i wychowania, współpracując w tym zakresie z licznymi czasopismami, ze stacjami radiowymi oraz telewizyjnymi. Jestem autorką zarówno prac naukowych – artykułów, opracowań książkowych i recenzji, jak i prac popularyzujących wiedzę psychologiczną.

Najważniejsze publikacje:

  1. Modele pamięci. W: Z. Włodarski (red.) – Psychologiczne problemy pamięci. Materiały do nauczania psychologii. S. I, t. 5. Warszawa 1986, PWN
  2. Zależność efektów uczenia się od późniejszej aktywności podmiotu i od następujących czynników sytuacyjnych. W: Z. Włodarski (red.) – Psychologia uczenia się. T.2. Warszawa 1989, PWN
  3. Rzekome wspomnienia – czy ufać swojej pamięci?  W: „Pamięć. Zjawiska zwykłe i niezwykłe” pod  red. Ewy Czerniawskiej. Warszawa 2005, WSiP
  4. Adopcja a rozwój przywiązania. W: E. Kozdrowicz (red.). Adopcyjne rodzicielstwo. Dylematy, nadzieje, wyzwania… Warszawa 2013: Wydawnictwo Akademickie „Żak”
  5. Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych.  Warszawa 2016, Zielona Sowa
  6. Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć.  Warszawa 2017, Zielona Sowa
  7. Między nami samicami. Współ. Aleksandra Piotrowska, Irena Stanisławska,  Dorota Sumińska. Warszawa 2018, Zielona Sowa
  8. Dziecko przedszkolne. Kraków, Wydawnictwo Literackie (w druku)
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x