skype wsh radom
rekrutacja online

Kryminalistyka i zmieniająca się rzeczywistość miejsc przestępstw

Udostępnij

W dniu 17.04.2021r. odbyła się w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu on-line Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt.:. „Kryminalistyka i zmieniająca się rzeczywistość miejsc przestępstw”, która zorganizowana została we współudziale z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu.  Patronat honorowy nad Konferencją objął Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu nadinsp. Michał Ledzion. Uczestnikami spotkania była społeczność akademicka Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Tarnowskiej Szkoły Wyższej, technicy kryminalistyki garnizonu mazowieckiego, oraz sympatycy i osoby zainteresowane poruszaną problematyką spoza uczelni.

Program Konferencji obejmował tematy odnoszące się do wyzwań i zagrożeń otaczającej nas rzeczywistości, identyfikacji śladów przestępczego działania, wartości diagnostycznej poszczególnych metod badawczych, a także interdyscyplinarności – przenikania we współczesnej kryminalistyce różnych dziedzin nauki oraz wymogu korzystania z wiedzy i doświadczenia wielu dziedzin nauki w walce z przestępczością.

Uroczystego otwarcia Konferencji dokonali: Rektor Wyższej Szkody Handlowej w Radomiu prof. WSH Elżbieta Kielska oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu mł. insp. Piotr Janik. Prowadzącym konferencję, a jednocześnie moderatorem w dyskusji była Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, jednocześnie pracownik dydaktyczno-naukowy WSH w Radomiu mł. insp. dr Aneta Pawlińska.

Wśród prezentowanych tematów poruszane były zagadnienia: „Identyfikacja człowieka na podstawie śladów pozostawionych na wyściółce wewnątrz buta”, które omówił wieloletni biegły z zakresu badań traseologicznych – Zastępca Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji Pan mł. insp. dr Krzysztof Borkowski. Obszary związane z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi oraz radiologicznymi (CBRN), uczestnicy konferencji mogli wysłuchać w prelekcji ppłk. mgr inż. Jarosława Wojciechowskiego, byłego pracownika Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii nt.: „Zbieranie śladów kryminalistycznych z przedmiotów skażonych czynnikami CBRN” oraz głosu dr Jacka Pirszela byłego pracownika Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, obecnie pracownika Laboratorium Analitycznego Mennica Metale Radzymin w wystąpieniu „Broń chemiczna – marzenie truciciela?”.

 Prodziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego Pan dr hab. Profesor UŁ Michał Bijak przybliżył temat: „Bioterroryzm – nowa forma zagrożenia”. O tym, jak ściśle wiąże się psychologia z kryminalistyką opowiedziała dr Justyna Kaczmarczyk Kierownik Katedry Psychologii Tarnowskiej Szkoły Wyższej w Tarnowie, biegły sądowy z zakresy psychologii oraz seksuologii, przedstawiając „Metodykę pracy biegłego psychologa/seksuologa w zbieraniu materiału dowodowego”.

Licznie zgromadzeni uczestniczący konferencji mogli również wysłuchać wystąpienia dr hab. Zuzanny Brożek-Muchy z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, która omówiła „Wyzwania w identyfikacji po wystrzale z broni palnej”. Cennym głosem w dyskusji, na temat „Rodzaju obrażeń mechanicznych i możliwości identyfikacji narzędzia” był wykład dr Sylwii Tarki z Zakładu Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz nadkom. dr Pawła Lewandowskiego – biegłego z zakresu badań wypadków drogowych LK KWP z siedzibą w Radomiu, który odniósł się do „Analizy wybranej sytuacji wypadkowej na tle zmieniających się przepisów prawa o ruchu drogowym”.

Zainteresowanie konferencją było bardzo duże. Okazało się, że niestety część zainteresowanych nie była w stanie dołączyć z uwagi na ograniczenia aplikacji Teams. Dziekan Wydziału SSiT dr Adam Ziółkowski, zamykając konferencję, serdecznie podziękował wszystkim prelegentom, gościom honorowymi i uczestnikom konferencji za aktywny udział w spotkaniu.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x