skype wsh radom
rekrutacja online

Oblicza narcyzmu

Udostępnij

31. stycznia 2021 odbył się warsztat poświęcony charakterystyce osobowości narcystycznej, prowadzony przez prof. WSH dra Pawła Nowaka. Problematyka narcyzmu jest w ostatnich latach jednym z najżywiej dyskutowanych tematów zarówno na gruncie psychoanalizy, jak i wśród przedstawicieli różnych nauk społecznych.

Narcyzm w ujęciu klinicznym został uznany przez szersze grono badaczy za jedno z zaburzeń osobowości, a jego kryteria diagnostyczne opisano w klasyfikacjach DSM-5 i ICD-10. Pojęcie narcyzmu weszło także do współczesnego języka potocznego, w którym za narcyza uważa się osobę całkowicie skoncentrowaną na sobie, stale zachwycającą się swoją urodą, zdolnościami, majątkiem, czy atrakcyjnością seksualną. Można powiedzieć, że narcyzm stał się swego rodzaju „znakiem naszych czasów”.

Z drugiej strony nadal aktualne jest twierdzenie Pulvera, iż „W bogatej literaturze na temat narcyzmu istnieje prawdopodobnie ogólna zgoda co do dwóch rzeczy: po pierwsze, iż koncepcja narcyzmu stanowi jedno z najważniejszych zdobyczy psychoanalizy i po wtóre, iż koncepcja ta jest bardzo zagmatwana.” Warsztat miał celu zilustrowanie zjawiska narcyzmu jako zmiennej osobowościowej i ukazanie go z różnych perspektyw. Ponadto uczestnicy mieli okazję zmierzyć własne nasilenie narcyzmu, dowiedzieli się jak można regulować swój własny poziom nacyzmu, jak postępować z osobą narcystyczną w relacjach zawodowych i związkach partnerskich oraz wzięli udział w dyskusji na temat różnych przejawów narcyzmu w relacjach interpersonalnych.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x