skype wsh radom
rekrutacja online

Służby wywiadowcze – fakty i mity!

Udostępnij

 W dniu 24 stycznia 2021 roku, w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu, odbył się wykład online Włodzimierza Sokołowskiego na temat „Miejsce wywiadu w strukturze państwa i wyzwania współczesnego świata. Fakty i mity. Rola literatury sensacyjno-szpiegowskiej w kształtowaniu opinii i obrazu służb wywiadowczych”.

Włodzimierz Sokołowski, pseudonim literacki Vincent Severski, to były oficer wywiadu i znany autor licznych książek o tematyce sensacyjno-szpiegowskiej (sprzedaż książek w nakładzie ponad 900 tys. egzemplarzy). Podczas spotkania uchylił nieco „rąbka tajemnicy” polskiego wywiadu wojskowego. Już na samym początku zaznaczył, iż praca w wywiadzie wymaga od kandydatów szczególnych predyspozycji, a droga do uzyskania pożądanych umiejętności i pełnych kompetencji jest długa i wymaga wielu wyrzeczeń. We wstępie odniósł się również do swojej twórczości literackiej. Półżartem podkreślił, iż większość oficerów z pionu operacyjnego musi mieć predyspozycje literackie, gdyż dokonują oni żmudnych analiz i ocen, które przekładają się na tworzenie scenariuszy działań – niezbędnych do podejmowania decyzji przez przełożonych, a na koniec przygotowywanie raportów, które umożliwiają ocenę działań i wyciąganie wniosków.

Dodał również, że wielu poczytnych pisarzy z gatunku literatury sensacyjno-szpiegowskiej, to byli oficerowie wywiadu (np. popularny na całym świecie Frederick Forsyth). Chociaż żartobliwie twierdząc, iż wszystkie wywiady na świecie są organizacjami przestępczymi, obalał kolejne mity filmowe i literackie, dotyczące brawurowych, niebezpiecznych i bezpardonowych działań super asów wywiadu, którzy w rzeczywistości obwarowani są żelaznymi zasadami dotyczącymi ich pracy, a tylko szereg konkretnie zdefiniowanych odstępstw od tych zasad daje im możliwość elastyczniejszego działania i uzyskiwania pożądanych efektów.Podczas spotkania nasz Gość wielokrotnie podkreślał, iż siłą każdego wywiadu, w szczególności agenturalnego, są ludzie. Jest zdania, że zawodu pracownika wywiadu nie da się od początku do końca wyuczyć. Oficer wywiadu nabywa umiejętności na podstawie własnych sukcesów i porażek, zaś pełne kompetencje uzyskuje po wielu latach pracy nad sobą. Uważa, iż do pracy w wywiadzie trzeba mieć wyjątkowe predyspozycje, a wśród nich zdolność do samooceny. Kandydat musi identyfikować się cechami szczególnie pożądanymi w wywiadzie. Zaznaczył, iż często kobiety mają lepsze predyspozycje niż mężczyźni. Jego zdaniem, zawód ten głęboko wiąże  i uzależnia. W relacjach pomiędzy pracownikami liczą się przede wszystkim: autorytet, doświadczenie i zaufanie, a nie rozkazy.

W drugiej części spotkania, Prelegent odpowiadał na pytania uczestników wykładu, dotyczące między innymi opinii na temat innych wywiadów, kontrowersyjnych postaci, rekrutacji kandydatów do wywiadu, werbunku agentów obcych wywiadów, ustalania priorytetów w pracy wywiadowczej, godzenia pracy w wywiadzie z życiem prywatnym, czy też odnajdywania inspiracji w twórczości literackiej. Wszystkie pytania traktowane były z należną powagą i uzyskiwały wyczerpujące odpowiedzi. Pan Vincent Severski zaznaczył, iż w swoich książkach pragnie podziękować tym, którzy poświęcają się na co dzień ciężkiej i często niebezpiecznej pracy wywiadowczej, a jednocześnie oddać tym ludziom należny im hołd.

Spotkanie odbyło się w ramach Akademii Otwartej Online.

 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x