skype wsh radom
rekrutacja online

Turkusowa organizacja XXI wieku

Udostępnij

16 stycznia 2021 roku  w WSH odbył się wykład otwarty prof. dr hab. Andrzeja Blikle. Wykład pt.: Turkusowa organizacja XXI wieku zgromadził wielu przedsiębiorców regionu radomskiego, wykładowców i studentów naszej Uczelni. Profesor podczas wykładu zaprezentował model zarządzania turkusowego, jako jeden z elementów nowoczesnej organizacji, odpowiadającej na potrzeby człowieka XXI wieku.

Turkusowa organizacja, to nie tyle model zarządzania, co filozofia nowoczesnego biznesu. Przez wiele lat zarządzanie turkusowe, było postrzegane, jako „piękna utopia”, podkreślał Gość. Dzisiaj, coraz więcej zarządów firm, przyznaje, że pracuje w sposób zawierający elementy „turkusu”. To jest element pozytywnej zmiany nie tylko kadry zarządzających, mniejszym, czy większym biznesem, ale jest to znak dojrzałości społecznej i rozwiniętych postaw przedsiębiorczych w społeczeństwie.

Profesor Andrzej Blikle wspominając początki swojej działalności w obszarze biznesu, przyznaje, że nie były one łatwe. Pomimo, iż rodzinna firma cukiernicza, jaką przejął funkcjonowała dość dobrze, to jednak pojawiały się od czasu do czasu kryzysy, zarówno te ekonomiczne, jak i te zawiązane z zarządzaniem personelem. To są typowe problemy wielu przedsiębiorstw na całym świecie. Zapoczątkowane wówczas zmiany, które sam prelegent, określa, jako: Zarządzanie przez nauczanie, z czasem przeobraziły się w model zarządzania oparty na współodpowiedzialności całej załogi. Stworzono swoisty dekalog firmy i pracownika. Zarządzanie poprzez dawanie większej odpowiedzialności pracownikom, rezygnacja z przymusu, manipulacji, wydawania poleceń na rzecz podejmowania zadań zgodnych z kompetencjami i obowiązkami na danym stanowisku, przynosi znacznie lepsze efekty i podnosi wydajność pracy.

Z punktu widzenia prezesa organizacji, właściciela firmy, czy dyrektora jakiegoś przedsiębiorstwa, znakiem dobrego zarządzania, jest fakt, że Szef ma czas!!! Jeśli zatem szef czasu nie ma dla siebie, dla rodziny, dla pracownika, to oznacza, że przyjęty przez niego model zarządzania jest niewłaściwy. Obecnie w Polsce zdaniem Profesora Blikle funkcjonuje ok 1000-2000 firm i 400 – 600 szkół zarządzanych w sposób turkusowy.

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x