skype wsh radom
rekrutacja online

Środki zwalczania nadużyć finansowych

Udostępnij

Wydział Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu zorganizował warsztat pt. Skuteczne i proporcjonalne środki zwalczania nadużyć finansowych. Warsztat odbył się dnia 30 listopada br., za pośrednictwem Platformy Microsoft Teams.

W trakcie warsztatu prowadzonego przez prof. WSH dra hab. Władysława Tabasza, jednocześnie doradcę prawnego w Najwyższej Izbie Kontroli, zaprezentowane zostały regulacje prawne w Polsce i w UE w zakresie zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadużyć finansowych. Prowadzący zwrócił także uwagę na etyczne aspekty pracy w dziedzinie finansów i dokonywanie samooceny ryzyka nadużyć finansowych. Słuchacze mieli możliwość dowiedzieć się sporo o: sprawności i jakości funkcjonowania polskiej administracji poprzez tworzenie zupełnie nowej kultury administracyjnej, o wprowadzonych przez państwa członkowskie UE sankcjach administracyjnych w obszarze gospodarki finansowej, o legitymizacji działań w zakresie zwalczania nadużyć finansowych, zagrażających interesom finansowym Unii Europejskiej, o instytucjach odpowiedzialnych za zwalczanie i przeciwdziałanie nadużyć finansowych, o etycznych aspektach pracy z „cudzymi” pieniędzmi, także wirtualnymi.

Prowadzący warsztat wskazał na najważniejsze wnioski z badania przestępczości gospodarczej przeprowadzonego przez Price WaterHouse Coopers, zgodnie z którymi: 39% organizacji doświadczyło nadużyć finansowych, 69% nadużyć finansowych w organizacji popełniło jej kierownictwo, przyjęte mechanizmy zapobieganiu nadużyć finansowych w organizacjach są nieefektywne, w skali ostatnich lat wzrosło występowanie najpopularniejszych nadużyć finansowych i przewiduje się ich dalszy wzrost. Głównymi przyczynami nadużyć finansowych są:

– okazja rozumiana jako: dostęp do zasobów, możliwość ominięcia procedur, brak właściwego rozdzielenia funkcji, brak nadzoru, nadmierne zaufanie do współpracowników, niskie ryzyko ujawnienia;

– presja, tj.:  problemy finansowe, brak możliwości spłacenia prywatnych długów, chęć podniesienia stopy życiowej / bogacenia się,  brak możliwości realizacji założonych celów,  chęć sprawdzenia własnych możliwości, choroba / problemy rodzinne;

– racjonalizacja, rozumiana jako:  wiara w to, że pieniądze kiedyś zostaną zwrócone, brak innej możliwości działania,  porównania z osobami, które czynią gorzej, wiara w to, że nadużycie to nie przestępstwo, potępienie ofiary nadużycia, brak ofiary nadużycia.

Prowadzący warsztaty wskazał także na krajowe regulacje prawne w zakresie nadużyć finansowych, przewidziane sankcje w kodeksie karnym i nie tylko. Przytoczył również przykłady dobrych praktyk podejmowanych w różnych podmiotach sektora finansów publicznych, z myślą o przeciwdziałaniu nadużyciom.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x