Udostępnij
24 listopada o godz. 17.00 odbyło się spotkanie w ramach praktyk zdalnych nt. Zarządzanie projektem w organizacjach. Poprzez twórcze projekty organizacja staje się organizacją ucząca się, biegłą w realizacji zadań tworzenia, pozyskiwania i przekazywania wiedzy oraz w modyfikowaniu swoich zachowań w reakcji na nową wiedzę i doświadczenie. Organizatorem warsztatu był Wydział Prawa i Administracji a warsztat skierowany był do studentów Zarządzania, Administracji oraz Finansów i Rachunkowości.
Przedstawiono fundamenty organizacji uczącej się:
- mistrzostwo osobiste (wzajemne więzi)
- myślenie systemowe (wizja, napięcie twórcze)
- modele myślowe (umiłowanie prawdy, otwartość, odróżnianie danych od opartych na nich abstrakcji)
- budowanie wizji przyszłości (wspólnota, partnerstwo, rozumienie aktualnej rzeczywistości, słuchanie innych, tworzenie wizji)
- zespołowe uczenie się (inteligencja zespołowa, wspólne ukierunkowanie, dialog, współdziałanie)
Odpowiednie prowadzenie projektów stanowi element decydujący o sprawnym funkcjonowaniu i rozwoju większości współczesnych organizacji.
W trakcie warsztatów zaprezentowano istotę tworzenia projektów, ich realizacji i wykorzystania. Zarządzanie projektami jest zastosowaniem wiedzy, umiejętności, narzędzi i technologii w czynnościach projektu, aby osiągnąć lub przewyższyć potrzeby i oczekiwania zleceniodawców. Oznacza to pracę w trybie procesowym, czyli operacyjnym. Działania te niezmiennie wymagają balansowania między poszczególnymi elementami: celem, czasem, kosztem i jakością. Wartością projektu można nazwać wszystkie zalety, pozytywne aspekty projektu, czyli wszystko to, co przynosi korzyści. Wartość projektu to korzyści, które są ściśle związane z procesem jego realizacji jak również jego znaczeniem oraz celem, który chcemy osiągnąć poprzez realizację tego projektu.
Zarządzanie projektami to zarządzanie ludźmi w dynamicznie zmieniających się warunkach, w oparciu o szereg ograniczeń, a jednym z najważniejszych ograniczeń jest budżet.
W części praktycznej zaprezentowano
- Studium przypadku – analizę finansową opłacalności wybranego, omówionego wcześniej projektu biznesowego
- rachunek zysków i strat
- obrót roczny
- straty
- bilans zamknięcia
- Projekt organizacyjny Spóźnianie oraz częstotliwość opuszczania miejsca pracy przez pracowników Kancelarii Prawnej (wykorzystano diagram Ishikawy).
Podkreślono, w jaki sposób organizacja nabywa wiedzę, jak doskonali procedury wewnętrzne oraz wszelkie relacje, które udało się nawiązać z wykonawcami projektu. Sformułowano wskazówki, na co zwracać uwagę przy tworzeniu dobrego projektu.