skype wsh radom
rekrutacja online

Jak technologie wpływają na zdrowie psychiczne?

Udostępnij

29 października odbył się warsztat dla studentów Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu pt. „Technologie a zdrowie psychiczne”. Został on zorganizowany w ramach inicjatywy Akademickiej Pracowni Psychologiczno-Pedagogicznej. Na początku uczestnicy dokonali refleksji nad swoimi zasobami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Celem była aktywizacja zasobów tkwiących w studentach. Rozważania objęły także ich obawy oraz oczekiwania dotyczące powyższych zajęć.

Warsztat składał się z części teoretycznej, czyli omówienie treści związanych z wpływem technologii na nasze funkcjonowanie zarówno w wymiarze zdrowia somatycznego jak również zdrowia psychicznego. Część praktyczna składała się z różnorodnych ćwiczeń aktywizujących studentów. Były także liczne dyskusje grupowe inspirujące do ciekawych przemyśleń. Powyższy warsztat jest odpowiedzią na pojawiające się współcześnie wyzwania i problemy, takie jak np. przejście na nauczanie czy pracę zdalną, które wiążą się z różnorodnymi emocjami.  Obserwowalny wzrost zachorowań na uzależnienia cybernetyczne, depresje, stany lękowe oraz fobię społeczną i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne to aktualnie narastające problemy cywilizacyjne.

W trakcie warsztatu poruszone zostały następujące tematy: wpływ technologii na relacje międzyludzkie, na emocje oraz na zdrowie psychiczne. Przedstawione zostały także różnorodne wyniki badań dotyczące korelacji między samotnością a technologią, między ekstrawersją i introwersją a ucieczką w wirtualny świat. Pojawiło się także wiele interesujących pytań: Jak utrzymać zdrowy balans pomiędzy rzeczywistą przestrzenią a wirtualną ?, „ Jakie zagrożenia płyną dla dzieci i młodzieży korzystających z technologii?, „Dlaczego uciekamy w wirtualny świat?”, „Czy współcześnie technologia oferuje nam życie jakiego naprawdę chcemy?”. Powyższe pytania stały się niezwykle cenną inspiracją do nawiązania kolejnych interesujących dyskusji grupowych. Na koniec warsztatu każdy z uczestników mógł podzielić się własnymi przemyśleniami „ Co cennego wynoszę z warsztatu, co było szczególnie dla mnie ważne?”. Po części podsumowującej spotkanie w formie online została także polecona literatura, która ma być dalszą inspiracją do zgłębienia powyżej omawianych tematów.

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x