skype wsh radom
rekrutacja online

Wizyta studyjna w ZUS!

Udostępnij

18 lutego o godz. 11.00 studenci Wyższej Szkoły wzięli udział w wizycie studyjnej połączonej z warsztatami specjalistycznymi. Tym razem tematem spotkania były zasady funkcjonowania i organizacji radomskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu. Studenci wzięli udział  w interaktywnych warsztatach, które pomogą zainteresowanym w otwarciu nowej działalności gospodarczej oraz  w pokonaniu pierwszych kroków do samozatrudnienia, ale i zapoznają z funkcjonalnością i zaletami e-urzędu.

Uczestnikami Wizyty byli studenci Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu studiujący na kierunkach: administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne i psychologia. Zwiedzający mieli okazję przyjrzeć się z bliska, w jakie sposób funkcjonuje stale zwijający się ZUS, a w szczególności jak działa obsługa petenta.Wizyta studyjna składała się z dwóch paneli szkoleń. Pierwszy panel umożliwił studentom nabycie wiedzy na temat : „Ulgi dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej”.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tematy:”Ulga na start”, „Składki preferencyjne”, oraz „Mały ZUS”. Ulga na start przysługującą maksymalnie przez 6 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia działalności gospodarczej, skutkująca brakiem składek z ubezpieczeń społecznych, wywołała lawinę pytać wśród słuchaczy wykładu.Składki preferencyjne można opłacać łącznie spełniając następujące warunki: w ostatnich 60 miesiącach kalendarzowym przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie prowadziło się innej działalności.

Kolejnym warunkiem jest – brak wykonywania dla byłego pracodawcy, tego co wykonywało się dla niego jako pracownik w tym lub kolejnym roku kalendarzowym.Mały ZUS- inaczej mała działalność gospodarcza, a co za tym idzie – mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne. Instrukcję, jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek, można znaleźć na stronie internetowej: www.zus.pl, lub skorzystać z kalkulatora na str. www.eskladka.pl.Drugi panel wykładu poświęcony był platformie usług elektronicznych ZUS (PEU ZUS).

Kontaktując się z ZUS-em robimy to zawsze w określonej roli – jako ubezpieczony, świadczeniobiorca albo płatnik składek. I tak np. zakładce dla ubezpieczonego, możemy sprawdzić ubezpieczenia do których zgłosił nas pracodawca, o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, o elektronicznych zwolnieniach lekarskich.Studenci korzystając z okazji obecności pracownika ZUS i zarejestrowali się do PUE ZUS.Niebawem również w Wyższej Szkole Handlowej pojawi się tez taka okazja. W ramach współpracy Biuro Karier WSH zaprosi pracownika ZUS, aby zarówno studenci oraz pracownicy naszej uczelni mogli bezpośrednioprzy pracowniku ZUS zarejestrować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Dziękujemy za udział.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x