Udostępnij
18 lutego o godz. 11.00 studenci Wyższej Szkoły wzięli udział w wizycie studyjnej połączonej z warsztatami specjalistycznymi. Tym razem tematem spotkania były zasady funkcjonowania i organizacji radomskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu. Studenci wzięli udział w interaktywnych warsztatach, które pomogą zainteresowanym w otwarciu nowej działalności gospodarczej oraz w pokonaniu pierwszych kroków do samozatrudnienia, ale i zapoznają z funkcjonalnością i zaletami e-urzędu.
Uczestnikami Wizyty byli studenci Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu studiujący na kierunkach: administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne i psychologia. Zwiedzający mieli okazję przyjrzeć się z bliska, w jakie sposób funkcjonuje stale zwijający się ZUS, a w szczególności jak działa obsługa petenta.Wizyta studyjna składała się z dwóch paneli szkoleń. Pierwszy panel umożliwił studentom nabycie wiedzy na temat : „Ulgi dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej”.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tematy:”Ulga na start”, „Składki preferencyjne”, oraz „Mały ZUS”. Ulga na start przysługującą maksymalnie przez 6 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia działalności gospodarczej, skutkująca brakiem składek z ubezpieczeń społecznych, wywołała lawinę pytać wśród słuchaczy wykładu.Składki preferencyjne można opłacać łącznie spełniając następujące warunki: w ostatnich 60 miesiącach kalendarzowym przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie prowadziło się innej działalności.
Kolejnym warunkiem jest – brak wykonywania dla byłego pracodawcy, tego co wykonywało się dla niego jako pracownik w tym lub kolejnym roku kalendarzowym.Mały ZUS- inaczej mała działalność gospodarcza, a co za tym idzie – mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne. Instrukcję, jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek, można znaleźć na stronie internetowej: www.zus.pl, lub skorzystać z kalkulatora na str. www.eskladka.pl.Drugi panel wykładu poświęcony był platformie usług elektronicznych ZUS (PEU ZUS).
Kontaktując się z ZUS-em robimy to zawsze w określonej roli – jako ubezpieczony, świadczeniobiorca albo płatnik składek. I tak np. zakładce dla ubezpieczonego, możemy sprawdzić ubezpieczenia do których zgłosił nas pracodawca, o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, o elektronicznych zwolnieniach lekarskich.Studenci korzystając z okazji obecności pracownika ZUS i zarejestrowali się do PUE ZUS.Niebawem również w Wyższej Szkole Handlowej pojawi się tez taka okazja. W ramach współpracy Biuro Karier WSH zaprosi pracownika ZUS, aby zarówno studenci oraz pracownicy naszej uczelni mogli bezpośrednioprzy pracowniku ZUS zarejestrować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Dziękujemy za udział.