skype wsh radom
rekrutacja online

Studenci poznali technikę mindfulness

Udostępnij

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Psychologii WSH wzięli udział w warsztatach z mindfulness , które poprowadziła mgr Natalia Kaleta, uczestniczka studiów podyplomowych „Uważność i współczucie. Podstawy, badania i psychoterapia” na Uniwersytecie SWPS.

Podejście mindfulness jest obecnie coraz częściej wykorzystywane w różnorodnych formach wsparcia psychologicznego, obejmujących zarówno poprawę jakości życia, jak i terapię m.in. takich zaburzeń jak depresja, zaburzenia lękowe, czy przewlekły ból.

Założycielem pierwszego ośrodka uważności był profesor medycyny na Uniwersytecie Massachusetts Jon Kabat-Zinn, który zdefiniował mindfullnes jako „stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej” Opracował on również najbardziej znany trening uważności pod nazwą MBSR (Redukcja Stresu Oparta na Uważności – Mindfulness-Based Stress Reduction).
Dzięki treningowi uważności można odzyskać równowagę emocjonalną, nauczyć się sztuki koncentracji i relaksu. Przeznaczony jest dla osób, które chcą nabyć umiejętność lepszego radzenia sobie ze stresem. Oferuje on różnorodne techniki pozwalające na zmniejszenie napięcia nerwowego i wypracowania w sobie umiejętności uspokajania się, kiedy pojawiają się gniew lub zdenerwowanie. Trening uważności wskazuje na to, jak czerpać energię z życia, cieszyć się również z prostych rzeczy, jakie przynosi ze sobą każda chwila. Dzięki takiemu treningowi można posiąść umiejętność prowadzenia spokojniejszego życia, w harmonii z innymi ludźmi i ze środowiskiem.

Podczas spotkania studenci zapoznali się z różnorodnymi technikami stosowanymi w mindfulness, m.in. skanowaniem ciała, doświadczanie oddechu, a także poddali się oddziaływaniu dźwięku misy tybetańskiej.
Bliższych informacji o kolejnych przedsięwzięciach organizowanych przez Koło Naukowe Psychologii udziela opiekun koła dr Paweł Nowak (pnowak@wsh.pl)

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x