skype wsh radom
rekrutacja online

Ambasador Afganistanu z Wizytą w WSH

Udostępnij

Wzajemne relacje polsko – afgańskie oraz zmiany jakie dokonały  się w ostatnich latach w Afganistanie były tematem piątkowego wykładu, który wygłosił Pan Gul Hussain Ahmadi 13 grudnia o 11.30 w Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu przy ul. Traugutta 61a. Ambasador Afganistanu był pierwszym gościem w cyklu Wykładów Międzynarodowych.

„Tradycja stosunków Afganistanu z Polską sięga 75 lat i jest to całkiem długi okres, zważywszy na perspektywę relacji między innymi krajami. Polska wysłała swoje oddziały wojskowe na rzecz stabilizacji i wspomagania bezpieczeństwa, a także zwalczania terroryzmu w Afganistanie. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia nasze dwa narody podjęły walkę na rzecz niepodległości i niezależności. Działo się to równolegle – w Polsce był to ruch Solidarności, w Afganistanie był to ruch oporu przeciwko okupacji sowieckiej. ” – Jak przekonywał prezydent Afganistanu, Hamid Karzaj podczas wizyty w w Polsce w 2003 roku Polska i Afganistan są krajami, o bogatej, wspólnej tradycji stosunków politycznych. O obecnych stosunkach dyplomatycznych obu krajów oraz o nowej perspektywie Afganistanu opowiedział Jego Ekscelencja Gul Hussain Ahmadi podczas wykładu w Wyższej Szkole Handlowej.

Pan Ambasador podkreślił rolę współpracy ekonomicznej, handlowej oraz eksportu i importu towarów i usług. Między innymi importu usług z sektora bankowego oraz eksportu do Polski przypraw dywanów i tym podobnych. Prelekcji towarzyszyły slajdy, które przedstawiały Afganistan  różniący się od tego związanego z niechlubną, wojenną przeszłością. Obecnie to niezwykły kraj, obfitujący w ciekawe i piękne regiony turystyczne, bezpieczny, bogaty w surowce naturalne i niezwykle cenne przyprawy, eksportowane tonami do Europy.

W trakcie spotkania studenci z wymiany Erasmus + zadawali liczne pytania dotyczące możliwości rozwoju dla młodych w Afganistanie oraz o największe wyzwania Ambasadora Afganistanu, dotyczące pracy dyplomatycznej w Polsce.

Tuż po wykładzie i spotkaniu z władzami Uczelni, Pan Ambasador udał się na wizytę do Fabryki Broni. J.E. miał możliwość zapoznania  uczestników z produktami FB i nowoczesnymi  technologiami  w procesie wytwarzania  broni strzeleckiej oraz przedstawienie oferty produktowej fabryki.

Gul Hussain Ahmadi – Od września 2017 do dziś jest Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ambasadorem Islamskiej Republiki Afganistanu w Rzeczypospolitej Polskiej, a od 12 kwietnia 2018 jest także Ambasadorem Pełnomocnym i Nadzwyczajnym Islamskiej Republiki Afganistanu w Republice Estonii z siedzibą w Warszawie.

 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x