skype wsh radom
rekrutacja online

Pierwsze spotkanie studentów z GROMEM!

Udostępnij

W dniu 30 października 2019 roku, w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbył się wykład na temat „Jednostka specjalna GROM w systemie bezpieczeństwa RP”. Wykład przeprowadził oficer odbywający czynną służbę w tej jednostce.

Podczas spotkania studenci mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką działalności jednostki specjalnej GROM i innych formacji wchodzących w struktury wojsk specjalnych Sił Zbrojnych RP. Jednostka GROM kultywuje tradycje i pielęgnuje wartości legendarnego oddziału „Cichociemnych”, wyszkolonych podczas II Wojny Światowej w Anglii, przeznaczonego do działań na terenie okupowanej Polski. Dlatego też żołnierze jednostki GROM swoje zadania realizują w myśl hasła „cisi i skuteczni”.

Podczas wykładu przedstawiciel jednostki GROM wielokrotnie podkreślał, iż żołnierze tej formacji, to nie Strongmeni, ale ludzie ratujący życie innym znajdującym się w stanie zagrożenia. Podczas szkolenia wybiegają w przyszłość i przygotowują się do prognozowanych zagrożeń, zaś są w ciągłej gotowości do przeciwdziałania aktualnym zagrożeniom. Gromowcy, oprócz zadań związanych z połączoną operacją obronną RP, biorą udział w operacjach sojuszniczych, wspólnie z zespołami bojowymi innych państw sojuszniczych, często w działaniach tzw. bezpośrednich, likwidują zagrożenia, przede wszystkim związane z aktywnością terrorystów. Są również gotowi do podejmowania działań kontrterrorystycznych w kraju w ramach wsparcia pododdziałów policji i Straży Granicznej.

Duże zainteresowanie wśród studentów wzbudził system doboru kandydatów i ich  szkolenia. Wykładowca omówił wieloetapowy system selekcji kandydatów. Podkreślił, iż dużo uwagi poświęca się ich perspektywiczności, łącznie z analizą genetycznych skłonności kandydatów. Zaznaczył, że tylko dziesięciu procentom kandydatom udaje się przejść morderczą selekcję, podczas której muszą zmierzyć się z własnymi słabościami. Kolejna połowa odpada podczas następnego etapu – szkolenia podstawowego.

Wykład urozmaicony był ciekawymi filmami, między innymi ukazującymi trudy szkolenia i działań żołnierzy na polu walki podczas różnych misji poza granicami naszego kraju. Na zakończenie przedstawiciel GROM udzielał studentom odpowiedzi na zadawane pytania w zakresie informacji nie podlegających klauzuli niejawności.

Studenci z dużym aplauzem przyjęli tą formę zajęć, a było to pierwsze spotkanie z Gromowcami, gdyż w ramach przygotowanej umowy o współpracy, zapowiedziane są kolejne, między innymi poświęcone metodom indywidualnej obrony przed zagrożeniami bronią masowego rażenia oraz obroną przed coraz powszechniejszym zagrożeniem – atakiem nieobliczalnego napastnika z bronią w ręku (tzw. active shooter) w różnych skupiskach ludności.

 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x