skype wsh radom
rekrutacja online

Wykład prof. Tabasza inaugurujący kierunek Prawo

Udostępnij

Rozwojowi państwa i prawa oraz powstawaniu jego zrębów był poświęcony wykład inauguracyjny dla studentów kierunku Prawo. Wykład odbył się w dniu 12 października w Audytorium Primum przy ul. Traugutta. Poprowadził go  Profesor  Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu i zarazem wieloletni pracownik Najwyższej Izby Kontroli –   dr hab. Władysław Tabasz.

Tematyka wykładu koncentrowała się na uważanym za kolebkę cywilizacji obszarze Bliskiego Wschodu. Tam właśnie krzepły pradawne formy państw, nazywane też państwami Żyznego Półksiężyca Lewantu. Ich początki sięgają końca IV tysiąclecia p.n.e  i kojarzone są z siedliskami nad Nilem w Egipcie czy Eufratem oraz Tygrysem w Mezopotamii. Były one  jednymi z pierwszych państw. Dały one początek coraz bardziej sformalizowanym i określonym terytorialnie zbiorowościom, a ich powstanie – jak podkreślał prelegent – wynikało z dążenia do stworzenia wspólnoty oraz ustalonego porządku respektowanego przez ogół społeczeństwa.

Informacja o prelegencie:

Dr hab. Władysław Tabasz –  profesor  Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.  Wieloletni  pracownik  Najwyższej Izby Kontroli. W latach 1995-1998 – wicedyrektor Delegatury NIK w Rzeszowie. Od 1999r. –  doradca NIK odpowiedzialny za kontrole budżetowe oraz szkolenia w zakresie komunikacji społecznej, etyki zawodowej kontrolera NIK oraz metodykę kontroli budżetu państwa. Autor i redaktor ponad 120 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym kilkudziesięciu książek o tematyce finansowej, społecznej i prawnej (głównie w zakresie historii państwa i prawa, socjologii prawa, prawa własności intelektualnej oraz prawa finansowego).

 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x