skype wsh radom
rekrutacja online

Wykład inaugurujący na kierunku PRAWO !

Studenci pierwszego roku kierunku Prawo, fascynaci historii – Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu przygotowała wyjątkowy wykład inauguracyjny nowy kierunek w naszej uczelni! Już 12 października o godz. 9.45 podczas waszych zajęć dr hab. Władysław Tabasz – profesor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu opowie o historii powszechnej państwa i prawa w kontekście Despotii wschodnich!

Już człowiek pierwotny ustanawiał pewne reguły życia społecznego. Niewiele wiemy o życiu ludzi pierwotnych, ale jednocześnie mamy świadomość konieczności realizowania przez nich określonych ról społecznych. Mimo prymitywnych warunków bytowania role te przyczyniały się do powstawania świadomości zróżnicowania, choćby ze względu na wiek czy płeć. Kiedy zaszła konieczność walki o przetrwanie rozwijana była umiejętność organizowania zbiorowych działań obronnych czy gospodarczych. Wraz z rozszerzaniem się grupy pojawiły się różnice materialne, a także świadomość hierarchii. Regułami współżycia, choćby najprostszymi, grupa egzekwowała posłuch i porządek. Tak tworzyły się zręby prawa, elementy cywilizacji, i z pewnością nie był to prosty zabieg, podobnie jak współczesna działalność legislacyjna.

Za kolebkę cywilizacji uważa się obszar Bliskiego Wschodu. Tam właśnie krzepły pierwsze formy państw, określane w literaturze jako despotie wschodnie. W bardziej romantycznym określeniu tych pradawnych tworów nazywamy je państwami Żyznego Półksiężyca Lewantu. Ich początki sięgają końca IV tysiąclecia p.n.e i kojarzone są z siedliskami nad Nilem w Egipcie czy Eufratem i Tygrysem w Mezopotamii. Na skutek rozwoju pierwotne kiedyś grupy tworzyły coraz bardziej sformalizowane i określone terytorialnie skupiska, dając niejako początek starożytnym państwom. Sformalizowanie skutkowało zachowaniem ustnych i pisanych przekazów. Dzięki nim wiemy, że początkowo powstało państwo tzw. Górnego Egiptu, później Dolnego Egiptu, które scalone zostały staraniem faraona Menesa (około roku 3100 p.n.e)

Wykład z zakresu historii powszechnej: państwa i prawa na temat: Despotie wschodnie, który odbędzie się 12 października o godz.: 9.45 przy ul. Traugutta 61a poprowadzi Profesor WSH – dr hab. Władysław Tabasz

Dr hab. Władysław Tabasz profesor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu. Wieloletni pracownik Najwyższej Izby Kontroli. W latach 1995-1998 – wicedyrektor Delegatury NIK w Rzeszowie. Od 1999r. – doradca NIK odpowiedzialny za kontrole budżetowe oraz szkolenia w zakresie komunikacji społecznej, etyki zawodowej kontrolera NIK oraz metodykę kontroli budżetu państwa. Autor i redaktor ponad 120 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym kilkudziesięciu książek o tematyce finansowej, społecznej i prawnej (głównie w zakresie historii i socjologii prawa).

ZAPRASZAMY! 😉

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x