skype wsh radom
rekrutacja online

Wykład Ambasadora Turcji w WSH

Udostępnij

Pozycja Turcji w świecie oraz w regionie, główne kierunki tureckiej polityki zagranicznej, sytuacja gospodarcza Turcji oraz stosunki turecko-polskie to główne zagadnienia, o których opowiedział słuchaczom podczas wizyty w Wyższej Szkole Handlowej , Ambasador Republiki Turcji w Polsce, Jego Ekscelencja – Tunç Üğdül.

 

Spotkanie zostało rozpoczęte od projekcji dwóch filmów, które przedstawiały największe atrakcje Turcji oraz tureckie smakołyki. Jak podkreślił Pan Ambasador, Turcy są dumni ze swojej kuchni, a w szczególności ze śniadań, które ze względu na różnorodność oraz obfitość stają się tureckim znakiem firmowym. Następnie prelegent przybliżył uczestnikom bogatą historię swojego kraju. Republikę Turcji proklamowano 29 października 1923 roku. Kemal Atatürk został jej pierwszym prezydentem. To właśnie za jego sprawą przeprowadzano liczne reformy mające na celu modernizację państwa.

Obecnie Turcja jest na 17 miejscu wśród największych gospodarek świata. Według OECD to jedno z najszybciej rozwijających się państw. Turcja kładzie głównie nacisk na rozwój handlu. Ważną gałęzią gospodarki jest również turystyka. Turcja zajmuje szóste miejsce na liście najpopularniejszych celów turystycznych na świecie. W 2018 roku kraj ten odwiedziło 40 mln turystów, generując dla niego przychody na poziomie 30 mld dolarów.

W polityce zagranicznej Turcja kieruję się maksymą „pokój w kraju, pokój na świecie”. Jest krajem kandydującym do struktur unijnych. W 1999 roku uznana została za oficjalnego kandydata, a w 2005 roku rozpoczęły się tureckie negocjacje z Unią Europejską.

W kolejnej części spotkania Ambasador opowiedział o stosunkach polsko-tureckich, które mają ponad 600 letnią historię. To właśnie Imperium Osmańskie, jako jedyne nie uznało rozbiorów Polski.

Po wykładzie nastąpiła część, w której zgromadzeni słuchacze mogli zadawać pytania prelegentowi.

Wykład Międzynarodowy pt. „Kraj wschodzący: rola Turcji w globalnym krajobrazie politycznym” odbył się 14 maja 2019 roku w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x