skype wsh radom
rekrutacja online

Fakty i mity o UE

Udostępnij

O licznych faktach i mitach dotyczących Unii Europejskiej opowiadał licznie zgromadzonym w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu- prof. Dariusz Rosati- kandydat na posła Parlamentu Europejskiego reprezentujący Mazowsze z list Koalicji Obywatelskiej.

Prelekcja skupiła się głównie wokół Brexitu, jak również budżetu Unii. Profesor Rosati jako człowiek niezwykle światowy, z ogromnym doświadczeniem i wiedzą wspominał, że według prelegenta-„wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest wielkim osłabieniem. (…) Wielka Brytania jest przykładem fałszywej diagnozy konsekwencji wyjścia z Unii, braku przemyśleń i braku pewnych, rzetelnych kalkulacji”. Potwierdzają to aktualne działania Theresy May i rządu brytyjskiego.

W kwestii budżetu Pan Profesor informował zgromadzonych, że „założenie, że od UE coś nam się należy- jest mitem. Do otrzymania sporej puli środków potrzebne są negocjacje, a do tego potrzeba i silnej pozycji kraju i dobrej reputacji, jak również rzetelnej delegacji. (…) Jeśli mamy uzyskać porównywalne kwoty z UE, co w latach 2014-2021 na kolejne lata, to musimy przestrzegać praw UE- inaczej nie będziemy poważnie traktowani”.

Na zakończenie swojego wystąpienia prelegent przypomniał, iż „kwestie LGBT, tak kontrowersyjne w ostatnim czasie- są regulowane przez przepisy krajowe- mitem jest, że ten wzorzec zachowań narzucony jest przez UE”. Ponad połowa przepisów obowiązujących w Polsce jest regulowana przez PE, m.in. polityka rolna czy transportowa, ale w wielu kwestiach to rządy krajowe mają głos decydujący.

Nie zabrakło również pytań od publiczności- odnośnie praworządności czy wejścia Polski do strefy euro.

Serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu!

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x