skype wsh radom
rekrutacja online

Góry Świętokrzyskie zdobyte!

Udostępnij

Studenci, którym niestraszne jest wędrowanie po stokach górskich wyruszyli na podbój Gór Świętokrzyskich. Marsz zaczęliśmy w Nowej Słupi, stamtąd udaliśmy się na Święty Krzyż, czyli tak zwany Łysiec (595 m n.p.m.)- najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw Gór Świętokrzyskich. Święty Krzyż jest symbolem regionu, na jego szczycie znajduje się XI- wieczny Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego.

W trakcie wędrówki wstąpiliśmy do średniowiecznej osady usytuowanej w Szklanej Hucie.  Zlokalizowane są w niej stanowiska rzemieślnicze, w których w interaktywny sposób ukazywane jest życie i praca z czasów średniowiecza.  To miejsce o charakterze turystyczno – edukacyjno – rekreacyjnym, które pozwala przenieść się turystom w czasy pierwszych osadników Gór Świętokrzyskich. W obiekcie jego „mieszkańcy” – stała grupa aktorska wciela się w postaci ze średniowiecza tak, by odwiedzający mogli „namacalnie” poznać specyfikę życia w ówczesnej epoce.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Kałkowa zwanego Golgotą Wschodu. Znajduje się tam ciekawa architektonicznie budowla- zlepek komnat, komór i mniejszych lub większych komórek, z których każda przypomina jedno bolesne wydarzenie w dziejach Polski. Najwięcej wystaw poświęconych jest wydarzeniom z II wojny światowej powiązanych z męczeństwem Polaków na Wschodzie, takim jak Katyń, Kozielsk czy Ostaszków, ale nie tylko. Są tam też tematy bliższe naszym czasom, jak strajki i tragedia w kopalni Wujek, śmierć księdza Jerzego Popiełuszki, walka narodu z władzą inspirowaną zza wschodniej granicy za smutnych czasów PRL.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział!
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x