skype wsh radom
rekrutacja online

Ambasador Estonii w WSH

Udostępnij

Estonia – mały kraj na północy Europy jest absolutnym liderem jeśli chodzi o edukację i rozwój nowych technologii. Estonii udało się stworzyć sprawnie działający mechanizm e-państwa. Niemal wszystkie urzędowe sprawy można załatwić przez internet, nawet głosowanie w wyborach odbywa się online. O szybkim postępie technologicznym i innowacjach w dziedzinie informatyki opowiedział słuchaczom zgromadzonym w Wyższej Szkoły Handlowej, Jego Ekscelencja – Martin Roger Ambasador Estonii. Wykład odbył się w ramach cyklu Wykładów Międzynarodowych 14 marca.

Po odzyskaniu przez Estonię niepodległości w 1991 roku, priorytetem rządu stał się rozwój technologii informacyjnej. W 1996 roku wprowadzono tzw. program Tiger Leap – jego celem był rozwój i rozbudowa infrastruktury komputerowej i sieciowej w Estonii, ze szczególnym naciskiem na edukację. Program został z powodzeniem zrealizowany.

Estonia dziś to lider elektronicznych usług. Estończycy stworzyli sprawnie działający mechanizm e-państwa. Podpisywanie dokumentów urzędowych, a nawet głosowanie w wyborach odbywa się online. Są tylko trzy rzeczy, których nie da się załatwić przez internet: małżeństwo, rozwód oraz sprawy notarialne. Estonia rozwija także szereg rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa.

14 marca o godz. 11.00 w murach WSH przy ul. Traugutta 61 a gościliśmy Ambasadora Estonii. Jego Ekscelencja, Martin Roger niezwykle ciekawie opowiedział o postępie technologicznym w Estonii oraz innowacjach w dziedzinie informatyki, odpowiadając także na pytania od słuchaczy. Pan Ambasador wygłosił wykład pt. „ Estonia jako lider w dziedzinie edukacji i rozwoju nowych technologii”. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Wykłady Międzynarodowe.

Fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x