skype wsh radom
rekrutacja online

Mądre żywienie – zdrowe pokolenie

Udostępnij

W dniu 14 grudnia 2018 roku w Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa pt. „Mądre żywienie – zdrowe pokolenie” .

Konferencja miała na celu promowanie zdrowia w naszym regionie, w szczególności wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Okres dorastania jest niezwykle trudny dla młodzieży i dlatego potrzebuje ona wsparcia świadomych ewentualnych problemów osób dorosłych – rodziców, nauczycieli, pedagogów. Należy zwrócić szczególną uwagę na edukację zdrowotną młodych osób w celu kształtowania u nich właściwych postaw prozdrowotnych. Zdrowy styl życia wypracowany wśród młodzieży przełoży się na zdrowie późniejszych dorosłych i ich dzieci. Zdrowe żywienie odgrywa ważną rolę w zakresie zdrowia publicznego. W Polsce złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do nadwagi, otyłości oraz wielu chorób cywilizacyjnych: cukrzycy typu II, chorób układu krążenia oraz nowotworów. Aby zmienić ryzyko wystąpienia ww. chorób, konieczne jest podejmowanie działań prozdrowotnych. Organizatorzy konferencji zachęcali młodzież do prawidłowego żywienia, które w przyszłości spowoduje zwiększenie jakości zdrowia i długości życia społeczeństwa. Styl życia każdego człowieka w dużym stopniu determinuje jego zdrowie. Wiele zaburzeń, które występują u dzieci i młodzieży, ma podłoże behawioralne. To, co młody człowiek wniesie w swoje dorosłe życie, jest niezwykle ważne dla niego samego i następnych pokoleń. Zdrowie w okresie młodzieńczym, wg WHO, to dobrostan i możliwość pełnego wykorzystania potencjału rozwojowego w wymiarach: somatycznym, psychicznym, społecznym i duchowym. Podczas konferencji poruszono między innymi potrzebę karmienia piersią, podkreślając wartości odżywcze i ochronne pokarmu matki, jak i wiele innych aspektów psychologicznych i społecznych tej praktyki. Omówiono również problem jakości produktów spożywczych, pojawiających się na rynku, ich jakości, walorów odżywczych, a przede wszystkim składu chemicznego. Zwrócono między innymi uwagę na konieczność poszukiwania istotnych informacji dotyczących pochodzenia produktów.

Organizatorem konferencji był Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Radomiu wraz z Polskim Towarzystwem Higienicznym w Warszawie, Stowarzyszeniem Środowiska Inicjatywa, Katolickim Stowarzyszeniem Lekarzy Polskich Oddział w Radomiu, Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Radomskiej oraz Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu. W konferencji brało udział około 300 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x