skype wsh radom
rekrutacja online

Legioniści WSH szlakiem żołnierzy Legionów Piłsudskiego

Udostępnij

W dniu 9 listopada, w ramach ogólnopolskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Legioniści Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu zorganizowali rajd pieszy po polu bitewnym w rejonie Krasnej Dąbrowy, Lasek i Anielina, gdzie żołnierze 1. pułku piechoty Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, w dniach 22-26 października 1914 roku toczyli ciężkie walki z wojskami rosyjskimi w  składzie austriackiego I Korpusu walczącego na przedpolach Twierdzy Iwanogrodzkiej (Dęblińskiej).

Polacy mieli za zadanie opanowanie przeprawy na rzece Zagwoźdzonce i obsadzenie linii wzgórz na jej wschodnim brzegu. Mimo poniesienia znacznych strat wykonali swoje zadanie i utrzymali zdobyte pozycje. Następnie z powodu zmiany sytuacji na froncie – niepowodzenia wojsk austriackich oraz przejścia do kontruderzenia wojsk rosyjskich – 1 pułk piechoty Legionów Polskich otrzymał trudne zadanie zabezpieczenia odwrotu głównych sił sprzymierzonych. Walki na tych terenach Legioniści toczyli w sumie do 8 listopada, tracąc około  220 żołnierzy.

W ramach rajdu, po wymarszu ze Źródeł Królewskich, Legioniści Legii Akademickiej WSH odwiedzili cmentarz wojenny z 1914 roku w rejonie wsi Krasna Dąbrowa, gdzie spoczywają żołnierze polegli podczas forsowania rzeki Zagożdzonki. Następnie dotarli do Mauzoleum Legionistów Józefa Piłsudskiego (m. Żytkowice), poświęconego pamięci żołnierzy legionów poległych w  bitwie pod Laskami-Anielinem. Pomnik wykonany z granitu wołyńskiego powstał w 1933 roku z inicjatywy Związku Legionistów w Pionkach. Stanowi on cokół z czterema tablicami i krzyżem.

Na tablicy głównej wyryty jest napis „Tu śpią snem wiecznym żołnierze I-szej Brygady Legionów. polegli w walce o niepodległość Polski pod Anielinem i Laskami. 22 X – 26 X 1914 roku. Obywatele wolnej Rzeczypospolitej. 1933”. Na pozostałych trzech tablicach zostały wyryte nazwiska i pseudonimy poległych legionistów. Uczestnicy rajdu, na cmentarzu wojennym i przy mauzoleum zapalili znicze, oddając hołd poległym w 1914 roku żołnierzom, walczącym o odzyskanie niepodległości przez Rzeczpospolitą Polskę.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x