skype wsh radom
rekrutacja online

Śladami odzyskania niepodległości – wycieczka do Warszawy!

Udostępnij

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowy jubileusz dla każdego Polaka, tuż przed świętem 11 listopada studenci Wyższej Szkoły Handlowej oraz uczniowie V L.O im. R. Traugutta, II L.O im. M. Konopnickiej oraz X L.O im. S. Konarskiego wybrali się na wyjątkową wycieczkę śladami męczeństwa, krwi oraz bezgranicznego oddania dla kraju tysięcy pomordowanych, które po dziś dzień przywołują mury muzeum  warszawskiego wiezienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeńska przy znamiennej ul. Szucha.

„Czy warto być Patriotą? Co dziś znaczy słowo Patriota?” Te pytania tuż przed wyjazdem do Warszawy w trakcie ciekawych warsztatów edukacyjnych  zadała uczniom i studentom dr Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek. Uczniowie wspólnie z wykładowcą zastanawiali się nad tym, co współcześnie oznacza dla ludzi w Polsce patriotyzm. Szukali wartości, które go opisują, a także wskazywali na autorytety, których postawy życiowe i mogą być przykładem do naśladowania.

Tuż po zakończeniu warsztatu studenci oraz uczniowie szkół patronackich wraz z opiekunami wybrali się na edukacyjną wycieczką do Warszawy śladami bohaterów „Kamieni na Szaniec „, a także innych pomordowanych w celach śmierci, którzy walczyli o swoją ojczyznę w czasie przed i podczas II wojny światowej. Muzeum Niepodległości: Historię Pawiaka i Mauzoleum Walki i Męczeństwa W. i M. Szucha, w których torturowani byli działacze polskiego podziemia, przybliżył nam doświadczony przewodnik PTTK. Prócz ekspozycji Muzealnych oraz miejsc ważnych dla Niepodległej, w trakcie spaceru po Łazienkach Królewskich uczestnicy poznali historię królewskiego parku oraz Belwederu, któremu towarzyszy postać Józefa Piłsudskiego. Przewodnik przypomniał również o Polsce wdzianej oczami innych, ważnych Polaków, takich jak: Dmowski czy Paderewski.

Listopadowym rozważaniom o drodze do wolności i o tych, którzy walczyli słowem lub bronią dla wolności kolejnych pokoleń, towarzyszyła niezwykle przyjazna, ciepła aura. To dzięki niej zwiedzanie i spacer zabytkowymi uliczkami Warszawy stał się jeszcze bardziej magiczny!

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x