skype wsh radom
rekrutacja online

Wykład gen. Różańskiego

Udostępnij

„Wyzwania dla armii państwowych i NATO a globalny układ bezpieczeństwa” pod takim tytułem 3 czerwca 2018 roku w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbył się wykład gen. broni dr. Mirosława Różańskiego

Gen. M. Różański, to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych , którą ukończył z wyróżnieniem oraz Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie (obecnej Akademii Sztuki Wojennej), w której ukończył między innymi Studium Polityki Obronnej, broniąc pracę na temat „Profesjonalne siły zbrojne podstawowym czynnikiem bezpieczeństwa narodowego”. W swojej karierze wojskowej służbę pełnił na stanowiskach dowódczych i sztabowych wszystkich szczebli dowodzenia.

Dowodząc 17 BZ  był inicjatorem wielu zmian systemowych w zakresie pełnienia służb i systemu szkolenia. Był pomysłodawcą i realizatorem nowego modelu szkolenia strzelców wyborowych w wojskach lądowych. Wdrażał do sił zbrojnych KTO Rosomak, formował pierwszy w pełni zawodowy batalion zmotoryzowany, który wziął udział w pierwszej i drugiej zmianie PKW w Afganistanie.

W 2007 roku, jako dowódca Brygadowej Grupy Bojowej, uczestniczył w VIII zmianie PKW w Iraku. Stacjonująca w bazie Delta w Al-Kut BGB, wspólnie z irackimi siłami bezpieczeństwa i jednostkami koalicyjnymi przeprowadziła operacje przeciwko rebeliantom, akcje pomocy humanitarnej i medycznej w prowincji Wasit. W 2011 roku uzyskał stopień doktora w zakresie nauk o obronności.Po zdaniu obowiązków dowódcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej kierował Departamentem Strategii i Planowania Obronnego MON.Uczestniczył w pracach międzyresortowego Zespołu Koordynacyjnego przy Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Pełnił funkcję pełnomocnika MON ds. reformy systemu zarządzania, kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Kierował również pracami Zespołu przygotowującego Ustawę zmieniającą Ustawę o urzędzie MON, przyjętą przez Parlament i podpisaną przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta. 9 czerwca 2015 roku prezydent RP Bronisław Komorowski mianował go Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W 2017 roku, po odejściu do rezerwy, powołał Fundację „Bezpieczeństwa i Rozwoju Starapoints”, w której objął stanowisko Prezesa Zarządu.

Podczas wykładu Gen. Różański omówił rolę narodowych sił zbrojnych w kształtowaniu bezpieczeństwa państwa, w kontekście przynależności do struktur NATO, potrzeby w zakresie modernizacji i struktur Sił Zbrojnych RP oraz miejsca NATO w globalnym pojmowaniu bezpieczeństwa. Podkreślił między innymi istotę zapisów Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, jednak zwrócił uwagę również na zapisy Art. 3, w którym państwa członkowskie NATO są zobowiązane do utrzymywania swoich indywidualnych zdolności do odpierania napaści. Na zakończenie udzielił odpowiedzi na zadawane przez studentów pytania.

W wykładzie uczestniczyli studenci pierwszego roku studiów magisterskich kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne oraz Administracja.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x