skype wsh radom
rekrutacja online

Mahadine z Czadu wolny!

Udostępnij

Tak niedawno pisaliśmy o dobrych wiadomościach z Czadu, dotyczących jednego z 10 aktywistów, walczących o prawa swoich społeczności, w którego obronie, w grudniu 2017 w WSH, w Radomiu pisaliśmy listy. Został on najpierw przeniesiony do więzienia bliżej rodziny, udzielono mu także pomocy medycznej, a dziś jest już na wolności!

Przypomnijmy –  Kilka dni po opublikowaniu niewygodnych dla rządu Czadu informacji w mediach społecznościowych,  Mahadine porwano z ulicy, a następnie przez wiele tygodni był bity i skuty łańcuchami. Groziło mu dożywocie. Jego sytuacja (ze względu na stan zdrowia – w więzieniu zaraził się gruźlicą) stale pogarszała się.

Mahadine to jeden z 10 więźniów sumienia wybranych przez Amnesty Int. w 2017 roku. Dzięki listom wspólnie napisanym przez ludzi z całego świata, pod koniec lutego 2018 roku Tadjadine Mahamat Babouri, najpierw został przeniesiony do więzienia bliżej swojej rodziny i dzielono mu także niezbędnej pomocy lekarskiej a 5 kwietnia rząd Czadu nakazał jego uwolnienie. Był on więziony od 30 września 2016 r. za umieszczenie kilku filmów na Facebooku, które krytykowały sposób zarządzania środkami publicznymi przez rząd!

Jak podaje Amnesty Int., w międzynarodowej akcji Maratonu Pisania Listów w 2017 roku, w obronie Mahadine, wpłynęło 690 tysiącach listów! W odpowiedzi na tak liczne słowa wsparcia aktywista wyraził ogromną radość i wdzięczność: Chcę wyrazić wdzięczność dla was wszystkich. Doceniam Was, kocham i szanuję. Niech żyje człowieczeństwo!

Warto podkreślić, że wśród osób, które w ramach Maratonu Pisania Listów 2017 w Wyższej Szkole Handlowej, w Radomiu wspierały sprawę Mahadine był również pan Prezydent naszego miasta –  Radosław Witkowski. W trakcie konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim złożył swój sprzeciw wobec decyzji władz Czadu i napisał list w jego obronie: „Trzy osoby, w obronie których napisano setki listów w poprzednich edycjach, zostały uwolnione. Wolność odzyskał m.in. najdłużej więziony dziennikarz, Muhammad Bekzhanow, dla którego także napisałem list. I tym razem wspieram inicjatywę – wybrałem sytuację aktywisty i społecznika Mahadine (…) wszystkich zachęcam do włączenia się w akcję. Warto!” podkreślił prezydent Radomia, który już po raz trzeci wziął udział w akcji.

Cieszymy się, że kolejny list Pana Prezydenta Radomia pomógł w odzyskaniu wolności niesłusznie więzionego społecznika!

Mahadine z Czadu – poznaj jego historię

 

 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x