Udostępnij
W dniu 6 kwietnia 2018 roku Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, w ramach propagowania kształcenia informatycznego oraz pogłębiania w tym zakresie wiedzy i umiejętności młodzieży, w szczególności uczniów szkół ponadgimnazjalnych zorganizowała kolejną edycję Dnia IT. Podczas tego wydarzenia można było zapoznać się z kierunkami rozwoju technologii informatycznych, spotkać się z przedstawicielami firm IT naszego regionu, jak również ciekawymi ludźmi odnoszącymi sukcesy na portalach społecznościowych.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z blogerem Jakubem Gutkowskim – twórcą strony dotnetblogs.pl – agregatora polskich blogów .NET., czy też inicjatorem warsztatów – devWarsztaty, w których pełną inicjatywę wykazuje sama społeczność, próbując swoich sił w przekazywaniu posiadanej wiedzy w formie warsztatów zainteresowanym danym tematem. Do rozwijania swoich umiejętności informatycznych zachęcał młodzież również youtuber Patryk Rogala – student III roku informatyki, posiadający już ponad 160 tys. subskrybentów, a którego głównym nurtem jest gra komputerowa Counter Strike Global Ofensive.
Studenci WSH w Radomiu, członkowie Koła Naukowego Młodych Informatyków, zachęcali młodzież do zgłębiania wiedzy w dziedzinie robotyki i automatyki, prezentując zbudowane przez siebie mini roboty, z którymi miesiąc wcześniej brali udział w zawodach robotów na Politechnice Warszawskiej.
Oprócz spotkania z ciekawymi ludźmi, młodzież chętnie uczestniczyła w warsztatach realizowanych przez wykładowców WSH z zakresu retuszu zdjęć oraz efektu Dragana, czy też w warsztatach z zakresu elementów projektowania przestrzennego i druku 3D. Bardzo ciekawymi okazały się również warsztaty z zakresu modelowania w SOLIDWORKS prowadzone przez przedstawiciela firmy DPS Software.
Podczas Dnia IT przeprowadzony został również finałowy etap konkursu z programowania w języku C i C++, dedykowany uczniom szkół ponadgimnazjalnym. Do finału przystąpiło dziesięciu uczniów z sześciu szkół średnich. Zadaniem finałowym było opracowanie algorytmu wyznaczania najkrótszej drogi w grafie ważonym (tzw. sieci) pomiędzy dwoma węzłami (start i meta), ale przechodzącej przez co najmniej cztery węzły pośrednie. Pomocniczo należało również zaproponować opis struktury grafu (połączenia węzłów i czasy) w pliku tekstowym wraz z funkcją wczytywania do programu. O zwycięstwie decydował czas pokonania trasy „start-meta”, z zaliczeniem co najmniej 4 punktów kontrolnych. Każdy z uczestników za rozwiązanie zadania mógł uzyskać max. 100 punktów. Tegoroczny konkurs wygrał Dominik Bassa – uczeń LO im. M. Dąbrowskiej w Pionkach, uzyskując 98 punktów, II miejsce z liczbą 88 punktów zdobył Mariusz Połetek z Zespołu Szkół Nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zaś miejsce III Przemysław Szewczyk z Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu z liczbą punktów 78. Zwycięzcy konkursu został wręczony woucher na darmowe studia w WSH na dowolnie wybranym kierunku, zaś za zdobycie drugiego i trzeciego miejsca uczniom zaproponowano bezpłatny pierwszy rok studiów.
Partnerami tegorocznego Dnia IT były firmy: iPlanet współpracująca z Fibro, Humansoft, DPS Software oraz ATS Internet Service Provider. Nie brakło również informacji na temat takich firm, jak radomski Radwag, ArtexIT oraz Tekom.