skype wsh radom
rekrutacja online

Dobra wiadomość: Teodora Vasquez wolna!

Udostępnij

Jak podaje Amnesty In. Sąd Najwyższy w Salwadorze zdecydował o uwolnieniu 35 – letniej Teodory Vasquez. Kobieta 11 lat temu została niesłusznie skazana na 30 lat więzienia za aborcję oraz morderstwo nienarodzonego dziecka. Decyzja sądu jest w tym kraju wielkim precedensem i nie dopuszcza ułaskawiania kobiet z takim wyrokiem a zaostrzona i restrykcyjna polityka antyaborcyjna każdego dnia przyczynia się do łamania praw kobiet! W 2015 roku w ramach pierwszego w WSH Maratonu Pisania Listów walczyliśmy o uwolnienie Teodory. Wierzymy, że listy napisane i wysłane z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu przyczyniły się do uwolnienia niewinnej kobiety!

W 2007 Teodora Vasquez cieszyła się, że ponownie zostanie matką, niestety silny ból brzucha, który poczuła zwiastował przedwczesną akcją porodową. Przebywała wtedy w pracy, a pomimo podejmowania prób wzywania pogotowia, na miejscu zamiast karetki i sanitariuszy czekali policjanci. Kobieta doznała krwotoku.

Wedle Salwadorskiego prawa kobieta, spodziewająca się dziecka, u której nagle wystąpiły komplikacje lub poronienie uznawana jest winną próby przerwania ciąży! To surowe prawo oraz brak dostępu do gruntownych badań i opieki ginekologów sprawia, że kobiety są bezradne i niesłusznie oskarżane o morderstwa nienarodzonych dzieci.

Teodora została skazana na 30 lat wiezienia za domniemaną aborcję, ale sąd – po 11 latach – bez podania powodów uwolnił kobietę. Wierzymy, że nie tylko zeznania o niewinności czy zapewnienia rodziny o tym, że jest dobrą matką dla pierwszego dziecka i że z radością oczekiwała następnego, mogły mieć wpływ na zmianę decyzji. Także Amnesty International oraz wielu ludzi na świecie nie pozostali obojętni na jej krzywdę!

w 2015 roku w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbył się pierwszy Maraton Pisania Listów, a Teodora Carmen Vasquez była jedną z 10 więźniów sumienia, która zgromadziła największą ilość listów, wzywających do uniewinnienia kobiety! Być może to właśnie listy Radomian – uczniów, studentów przyczyniły się do uwolnienia obywatelki Salwadoru!

Sytuacja Teodory daje nadzieję na choćby cień zmian, które powinny nastąpić w respektowaniu praw kobiet. Tymczasem nadal 27 innych kobiet cierpi i odsiaduje niesłusznie wyroki za śmierć nienarodzonych dzieci w wyniku komplikacji ciążowych!

Amnesty International co roku wzywa do natychmiastowej zmiany prawa, zgodnie z rekomendacjami Komitetu ONZ ds. likwidacji dyskryminacji kobiet z 3 marca 2017, których celem jest całkowita dekryminalizacja aborcji oraz do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich kobiet uwięzionych w związku z komplikacjami podczas ciąży. Czy ten głos zostanie wreszcie usłyszany? Mamy nadzieję, że tak!

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x