skype wsh radom
rekrutacja online

Ambasador Kazachstanu w WSH

Udostępnij

Z punktu widzenia Polski Kazachstan to raczej odległy i dość egzotyczny kraj. Polacy na ogół niewiele wiedzą zarówno o współczesnym Kazachstanie, jak i o jego przeszłości – związanej z tragicznym losem setek tysięcy Polaków, którzy zostali przymusowo przesiedleni  do Kazachstanu lub zesłani do łagrów w czasach stalinowskich. Obecnie w Kazachstanie wciąż żyje kilkadziesiąt tysięcy osób polskiego pochodzenia. 31 stycznia  Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu zaprasiła na Wykład Międzynarodowy Ambasadora Kazachstanu. Jego Ekscelencja, Margulan Baimukhan, przybliżył słuchaczom historię i współpracę współczesnego Kazachstanu. Tematem spotkania był: „Współczesny Kazachstan. Współpraca gospodarcza, edukacyjna pomiędzy Kazachstanem a Polską. Walory turystyczne Kazachstanu.”

Kazachstan to kraj wielokulturowy – jest tam ponad 130 narodowości. Podróżując po Kazachstanie zauważa się ogromny kontrast pomiędzy bogatą i nowoczesną stolicą kraju a znacznie biedniejszą prowincją. Kazachstan to jedno z największych państw świata – zajmuje 9 miejsce pod względem powierzchni i jest blisko 9-krotnie większy od Polski. Zamieszkuje go około 18 mln ludzi. Główne miasta to Ałmaty (dawna stolica, wciąż główne centrum kulturalne, naukowe i biznesowe kraju), Astana (obecna stolica i centrum polityczne) oraz Karaganda (centrum przemysłowe).

Współczesny Kazachstan jest otwarty na świat. Dotyczy to również Polski. Prezydent Nazarbajew był kilka razy w Polsce (1997, 2002, 2016), a w Kazachstanie spotkał się z prezydentami Kwaśniewskim (1999) i Kaczyńskim (2007) oraz premierami Pawlakiem (1994) i Millerem (2003). Kazachstan odwiedził też papież Jan Paweł II (2001). Kilka lat temu A. Kwaśniewski wszedł w skład rady doradców prezydenta Nazarbajewa.

Przywódcy Kazachstanu – zasobnego w ropę, gaz, węgiel, chrom, uran, cynk, ołów itd – starają się myśleć o przyszłości. W 2012 r. przyjęto długo-falowy plan rozwoju i reform społeczno-gospodarczych „Kazachstan 2050. Nasza Siła”. Astana to gospodarz światowej wystawy EXPO 2017 pod hasłem „Energia przyszłości”. Ponadto, w styczniu i maju 2017 r. w Astanie odbyły się rozmowy w sprawie zakończenia wojny w Syrii i przyszłości tego kraju (w 2017 i 2018 r. Kazachstan jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ).

Kazachstan ma ciekawą politykę kształcenia elit i przeciwdziałania odpływowi najlepiej wykształconych obywateli z kraju. Najzdolniejszym uczniom państwo opłaca studia za granicą, ale pod warunkiem, że wrócą do kraju i przepracują tam co najmniej 5 lat. Jeśli nie, to muszą zwrócić koszty nauki. Generalnie, wracają oni jednak do Kazachstanu i zwykle zostają tam na stałe, bo mogą liczyć na dobrą pracę, dobre zarobki itd.

 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x