Udostępnij
W dniu 15 lutego 2018 roku w Areszcie Śledczym w Radomiu, przy ul. Wolanowskiej 120 odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. Środki oddziaływania resocjalizacyjnego we współczesnej penitencjarystyce. Organizatorami tej konferencji byli: Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie, Areszt Śledczy w Radomiu i Komenda Miejska Policji w Radomiu. Celem konferencji było przybliżenie zainteresowanym aktualnych tendencji i kierunków zmian w polskiej penitencjarystyce. W przestrzeni społecznej pojawia się wiele głosów na temat wykonywania kary pozbawienia wolności, warunków i zasad jej realizacji oraz teleologii kar penalnych. Takie spotkania pozwalają na przybliżenie tej problematyki z różnych punktów widzenia.
Wśród wiodących tematów znalazły się następujące zagadnienia:
- Wsparcie społeczne w rehabilitacji społecznej i resocjalizacji.
- Rola rodzinnego kuratora sądowego w procesie zmiany człowieka. Realizacja środków kulturalno – oświatowych i
- sportowych w warunkach penitencjarnych. Diagnoza sprawców przestępstw seksualnych.
- Zmiana paradygmatów w terapii uzależnień. Terapia alkoholików w warunkach.
- penitencjarnych.
- Religia.
- Radykalizacja.
- Resocjalizacja.
- Resocjalizacja nieletnich w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych.
- Możliwości i bariery.
- „Klinika Penitencjarna” – jako nowa forma współpracy uniwersytetu z zakładem penitencjarnym w zakresie kształcenia studentów resocjalizacji. Sądowy Kurator Zawodowy jako organ wykonawczy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
- Podtrzymywanie kontaktów z rodziną i światem zewnętrznym.
- Edukacja poręczycielem skutecznej resocjalizacji. Antropologiczne podstawy współczesnych oddziaływań penitencjarnych.
Gospodarzem spotkania był Dyrektor Aresztu Śledczego w Radomiu kpt. Andrzej Rodak. Konferencja realizowana w warunkach instytucji, która bezpośrednio zajmuje się omawianą problematyką wraz z uczonymi wielu ośrodków akademickich pozwala wyrazić przekonanie, że takie działania mają głęboki sens i głębokie znaczenie, zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Konferencja ta była już czwartym spotkaniem tego typu w ramach ścisłej współpracy Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu oraz Aresztu Śledczego w Radomiu. Gospodarz i organizatorzy wyrażają ufność, że te spotkania przyczyniają się do zgłębiania wiedzy, popularyzowania jej oraz budowania mostów między teorią i praktyką.