skype wsh radom
rekrutacja online

Rok prezydentury Donalda Trumpa okiem Longina Pastusiaka

Udostępnij

Minął właśnie rok prezydentury 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki – Donalda J. Trumpa. Jego osoba budzi wiele kontrowersji wśród polityków i obywateli USA oraz innych państw, którym polityka Stanów Zjednoczonych nie jest obojętna. W związku z tym wydarzeniem w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu 26 stycznia odbył się Wykład Otwarty. Politykę obecnego prezydenta USA podsumował – prof. dr hab. Longin Pastusiak

Profesor L. Pastusiak w swym wystąpieniu przedstawił sylwetkę prezydenta Donalda Trumpa, jego drogę do prezydentury oraz styl sprawowania najważniejszej funkcji w państwie. Zwrócił uwagę na jego wcześniejszy brak doświadczenia w polityce, w piastowaniu stanowisk, tzw. obieralnych oraz brak obycia międzynarodowego. Podkreślił jego apodyktyczny i impulsywny charakter, pewność siebie, trudność przyznawania się do popełnianych często błędów, jak również trudność współpracy z otoczeniem – również na arenie międzynarodowej.

Prezydent Donald Trump postrzegany jest jako polityk niechętnie udzielający formalnych wywiadów, raczej udzielający bardzo krótkich wypowiedzi. Natomiast chętnie udziela się na serwisie społecznościowym Twitterze, gdzie jak się szacuje ma około 40 mln. odbiorców. Pan Profesor zwrócił również uwagę na bardzo duży spadek popularności prezydenta po pierwszym roku prezydentury – najniższy w historii (najniższe odnotowano 32%. Najmniej zaufania budzi w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, zaś największym zaufaniem cieszy się w Izraelu i Federacji Rosyjskiej.

Prof. L. Pastusiak krytycznie odniósł się również do polityki D. Trumpa wobec Izraela – ogłoszenie przeniesienia stolicy Izraela do Jerozolimy, wobec Korei Północnej (dużo agresji we wspólnych relacjach), czy też wobec państw afrykańskich, które zupełnie ignoruje.

Na zakończenie wykładu prof. Pastusiak odpowiadał na zadawane pytania, między innymi na temat postrzegania przez obecnego prezydenta USA polskiej racji stanu, roli NATO i jego członków w zapewnieniu bezpieczeństwa międzynarodowego oraz relacji władz Kremla z prezydentem Trumpem. Wykład wzbudził duże zainteresowanie. Jego organizatorem było studenckie Koła Naukowe Młodych Dyplomatów pod opieką dr Małgorzaty Kuśmierczyk –Balcerek i nadzorem Dziekana Studiów Strategicznych i Technicznych.

Prof. L. Pastusiak  – uzyskał tytuł doktora między innymi w American University w Waszyngtonie (1967). W latach 1963–1994 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, piastując tam funkcję prezesa Towarzystwa Polska-Kanada, wiceprezesa Towarzystwa Polska-Korea. Był członkiem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Rzymskiego. Był również wiceprezydentem Zgromadzenia Parlamentarnego NATO (2002-2004).  Jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym blisko 100 książek. Autorem biografii wszystkich 43 prezydentów Stanów Zjednoczonych Ameryki oprócz 45 prezydenta Donalda Trumpa (prezydent Stephen Grover Cleveland był dwukrotnie prezydentem w latach 1985-1993), którego biografię zamierza wydać w najbliższym czasie.

 
 
 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x