skype wsh radom
rekrutacja online

REBT w terapii osób uzależnionych

Udostępnij

7 lutego 2018 odbyło się spotkanie szkoleniowe Studenckiego Koła Naukowego Psychologii poświęcone psychoterapii uzależnień. Uzależnienia od substancji psychoaktywnych oraz czynności zalicza się do jednych z najczęściej występujących problemów psychologicznych i zdrowotnych współczesnego człowieka. Oprócz powszechnie występujących uzależnień od alkoholu, czy tytoniu identyfikuje się wciąż nowe rodzaje uzależnień takie jak: uzależnienie od internetu, zakupoholizm, patologiczny hazard, zaburzenia odżywiania czy nadmierne uprawianie ćwiczeń fizycznych.

Jedną z nowoczesnych form leczenia uzależnień jest terapia racjonalno-emotywna (REBT) stworzona przez Alberta Ellisa – współtwórcę podejścia poznawczo-behawioralnego w psychoterapii.
Uczestnicy spotkania obejrzeli film w wersji szkoleniowej, ukazujący autentyczną sesję terapii prowadzoną legendarnego psychoterapeutę Alberta Ellisa, który zademonstrował swoje podejście terapeutyczne w pracy z trudnym klientem.

Terapia racjonalno-emotywna (REBT) opiera się na założeniu, iż przyczyną zaburzeń emocjonalnych i dysfunkcjonalnego zachowania są nieracjonalne przekonania. Aby pozbyć się problemów należy zidentyfikować te autodestrukcyjne oceny, podważyć je i zastąpić przekonaniami racjonalnymi. W obserwowanym przez studentów przypadku osoba uzależniona usprawiedliwiała swoje autodestrukcyjne uzależnienie niskim poczuciem własnej wartości. Zażywanie narkotyków stanowiło sposób na poprawę samopoczucia. Podczas terapii terapeuta zwrócił uwagę pacjentowi m.in. na to, iż wszedł on w cykl błędnego koła, tj. sam celowo wprowadzał się w gorszy stan, żeby potem używając narkotyku poczuć się lepiej. Jest to klasyczny przykład wzmacniania negatywnego, o którym studenci WSH uczą się już na pierwszych wykładach z podstaw psychologii.

Jeśli interesujesz się psychologią, bliższych informacji o kolejnych przedsięwzięciach organizowanych przez Koło Naukowe Psychologii udziela:
opiekun Koła Psychologii
dr Paweł Nowak
pnowak@wsh.pl

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x