skype wsh radom
rekrutacja online

Dzień Kultury Europejskiej w WSH

Udostępnij

Cóż może być lepszego od wzajemnej integracji połączonej z dobrą muzyką, świetnym humorem, tańcem i wyjątkowym towarzystwem? To Dzień Kultury Europejskiej, który świętowaliśmy 4 grudnia , z okazji 30 – lecia programu Erasmus, a który odbył się w Wyższej Szkole Handlowej.  Gośćmi społeczności akademickiej w tym dniu byli uczniowie szkół średnich – patronackich  wraz z opiekunami, którzy mieli szansę poznać wielokulturową atmosferę uczelni oraz poznać utalentowanych rówieśników, studiujących w ramach wymiany studenckiej.

Na rozpoczęcie wydarzenia Prorektor ds. studenckich – dr Andrzej Gołębiowski otworzył wystawę „Erasmus w WSH- wspomnienia”, przybliżył tym samym historię programu w naszej uczelni, wskazując na niewątpliwe zalety programu. Po krótkim wstępie obejrzeliśmy wystawę zdjęć wykonanych przez naszych studentów i pracowników. Fotografie przyjeżdżających do nas i tych wyjeżdżających z WSH, którzy pragnęli podzielić się ze wszystkimi zgromadzonymi wspomnieniami i wrażeniami w postaci wyjątkowych zdjęć, które każdemu uczestnikowi będą przypominały mile spędzone chwile – na studiach lub zagranicznych praktykach.Uwiecznione na zdjęciach momenty wzbudziły dojrzałość, podniosły kompetencje i pozwoliły odnaleźć się w innej, międzynarodowej rzeczywistości.

Tuż po obejrzeniu wystawy na gości czekała uczta dla ucha. Koncert gitarowy zagrał „Erasmus” z Kastamonu Universitystudent z Turcji – Guven Sefa, który zaprezentował dla nas utwory: Tears in heaven, Falling slowly,  Fly me to the moon oraz mniej znane z repertuaru tureckiego – Kara sevda i Aşk Durdukça.

W miłej, melancholijnej atmosferze przenieśliśmy się do auli wykładowej, by w jej murach wysłuchać i obejrzeć prezentacji pn. „Ukraina , jakiej nie znacie” przygotowanej przez studentki WSH studiujące na kierunku Zarządzane Innę Kalinovską i Dianę Tkachuk, będące rodowitymi Ukrainkami. Jak to w murach uczelni bywa- był też czas na naukę języka obcego – tym razem podszlifowaliśmy język turecki – krótkiego instruktażu udzielił nam Ramazan Oflaz – „Erasmus” z tureckiego uniwersytetu Ankara Yildirim Beyazit. Dzięki tej lekcji wielu uczniów i studentów poznało tureckie przywitanie „Merhaba” ?.

W trakcie Dnia Kultury Europejskiej daliśmy szansę zaprezentowania się profesjonalistom. Pokaz europejskich tańców standardowych – walca wiedeńskiego, tanga, walca angielskiego, a także  dominikańskiej merengue, rock’n rolla, rumby czy cha-chy zaprezentowali mistrzowie tańca z Radomskiego Centrum Tańca Monika i Romana Pawelców.  Młodzież i studenci mieli jedyną taką szansę nauki podstawowych kroków salsy, bachaty oraz poznania tanecznych tricków, które zdradził  mistrz – Roman Pawelec.

Kolejnym punktem programu była degustacja europejskich przysmaków – nie zabrakło dań kuchni: niemieckiej, włoskiej, greckiej, francuskiej, litewskiej, łotewskiej, ukraińskiej, węgierskiej, hiszpańskiej czy angielskiej przygotowanej przez Zakład Produkcji Cateringowej Elżbiety Wójcickiej.  Najedzeni i wypoczęci wysłuchaliśmy wystąpienia Oleksandra Shornikova – studenta z Ukrainy, który znany z występów w murach uczelni, szybko oczarował publiczność wdziękiem, głosem, porywając do wspólnego śpiewa i doskonałej zabawy.

Ostatnim punktem programu, niezwykle oczekiwanym był pokaz mody studentów WSH oraz studentów z wymiany Erasmus. W pokazie wziął udział także i uczeń radomskiego liceum – Mikołaj Makowski. Modele i modelki zaprezentowali stroje europejskie – krakowski, duński, bawarski, grecki, szkocki, turecki i hiszpański. Studenci odpowiednio wczuli się w role, prezentując nie tylko stroje, ale także wdzięk, zacięcie aktorskie i taneczne. Liczne oklaski zachęcały jednak do większego zaangażowania i lepszej zabawy. Po wspólnych zdjęciach, rozstaliśmy się pełni niezapomnianych wrażeń, wzbogaceni o nowe doświadczenia i nowe znajomości!

 „U was nie można się nudzić, jest taka fajna atmosfera, że aż się nie chce wychodzić” ? – powiedziała jedna z uczestniczek Dnia Kultury Europejskiej uczennica Szkoły Dwujęzycznej im. M. Montessori w Radomiu.

Taka forma integracji i zabawy w 30- lecie programu Erasmus jest najlepszym pomysłem na „odczarowanie” codziennej rzeczywistości, wnoszącym pozytywną energię i pomysł na aktywizację zdolnej młodzieży!

Dziękujemy serdecznie za przybycie studentom oraz uczniom i opiekunom szkół:

  • Szkoły Dwujęzycznej im. M. Montessori w Radomiu,
  • Zespołowi Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” z Radomia,
  • XI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica z Radomia,
  • Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych z Solca nad Wisłą.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji wydarzenia.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x