skype wsh radom
rekrutacja online

Udostępnij

Stop Mowie Nienawiści

W dniu 5 grudnia 2017 r., w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka odbyła się w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu debata uczniów I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach i XI LO im. Stanisława Staszica w Radomiu przy współudziale studentów WSH na temat Stop mowie nienawiści. Szczególnymi gośćmi tworzącymi Zespół Ekspertów byli: Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Radomiu Pan Krzysztof Szewczyk, prorektor do spraw studenckich dr Andrzej Gołębiowski (pedagog) i dr Paweł Nowak (psycholog).

Prawa człowieka i mowa nienawiści są ze sobą ściśle powiązane, dlatego w przededniu Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbyła powyższa debata, której celem było zrozumienie różnych form mowy nienawiści, omówienie powodów, dla których ograniczenie wolności wyrażania swojego zdania może być konieczne, aby ochronić prawa człowieka, zwłaszcza w przypadku mowy nienawiści oraz przedstawienie, w jaki sposób ofiary mowy nienawiści często są pozbawiane wielu praw człowieka.

W czasie debaty prelegenci podkreślali, że najgorsze formy nienawiści są przejawem dyskryminacji i uprzedzeń, a najczęściej z mową nienawiści stykamy się w sieci, gdzie jest wzmocniona przez dwa mity o anonimowości i bezkarności. Kiedy nikt nie sprzeciwia się mowie nienawiści, prowadzi ona do dalszych naruszeń praw człowieka.

Podsumowując debatę, Zespół Ekspertów zwrócił uwagę, że edukacja młodzieży w zakresie praw człowieka dostarcza narzędzia do walki z mową nienawiści w świecie realnym i w sieci, ponieważ uwrażliwia młodych na ten problem, pomagając rozwijać empatię oraz szacunek dla innych.

Debata z pewnością pomogła zebranym uświadomić sobie wartości różnorodności i demokratycznej dyskusji w przygotowaniu nas do reagowania na konkretne przejawy nietolerancji i mowy nienawiści.

Organizatorem spotkania było studenckie Koła Naukowe Młodych Dyplomatów pod opieką dr Małgorzaty Kuśmierczyk –Balcerek i nadzorem  dziekana Studiów Strategicznych i Technicznych.

Dziękujemy uczniom i opiekunom za udział i głos w sprawie!

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x