30 listopada 2017 roku od godz. 11.00 w Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu przy ul. Traugutta 61a (sala Auditorium Primum) odbędzie się konferencja naukowo-szkoleniowa pt. „Podaruj cząstkę siebie” – III edycja. Celem konferencji jest popularyzacja, a przede wszystkim przybliżenie problemów związanych z pozyskiwaniem potencjalnych dawców narządów dla ratowania życia innych osób.
Konferencja jest jednym z elementów ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej o samej idei dawstwa oraz ma służyć obalaniu mitów związanych z pobieraniem narządów ludzkich. Chociaż sytuacja w polskiej transplantologii nieco się poprawiła, to zgodnie z opinią ekspertów, wciąż daleka jest jeszcze od oczekiwań i potrzeb w tym zakresie. Wiele zależy od rozwiązań systemowych w służbie zdrowie, ale przede wszystkim od postaw lekarzy i osób decydujących o tym, by po rozpoznaniu śmierci mózgowej osoby bliskiej podjąć szybką decyzję o zgłoszeniu jej jako potencjalnego dawcy narządów. Wciąż istnieje wiele problemów, zarówno w pozyskiwaniu potencjalnych zmarłych dawców, jak i w kwalifikacji chorych do przeszczepu.
Organizatorem konferencji jest Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Radomiu wraz z Polskim Towarzystwem Higienicznym w Warszawie oraz Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu i innymi organizacjami pozarządowymi.
W programie konferencji:
- Regulacje prawne pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce – mgr Edyta Karpeta – Koordynator Transplantacyjny Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej – Warszawski Uniwersytet Medyczny.
- Systemy jakości medycyny transplantacyjnej – dr hab. med. Jarosław Czerwieński – Z- ca Dyrektora ds. Medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantologii „POLTRANSPLANT” w Warszawie.
- Dawstwo i przeszczepianie szpiku w Polsce – mgr Klaudia Nestorowicz – Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantologii „POLTRANSPLANT” w Warszawie.
- Transplantacje narządów – refleksja etyczna – ks. prałat Jarosław Wojtkom – Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
- Diagnostyka i kwalifikacja potencjalnych dawców narządów i tkanek – lek. anestezjolog Robert Trześniewski – koordynator pobrań w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w Radomiu.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji.