skype wsh radom
rekrutacja online

Macierzyństwo bez alkoholu

Udostępnij

W dniu 10 października 2017 roku w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbyło się seminarium naukowe „Macierzyństwo bez alkoholu – w trosce o dobro dziecka” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Słoneczny Dom. Seminarium adresowane było do pedagogów, psychologów, terapeutów, studentów oraz wszystkich zainteresowanych problematyką macierzyństwa i dobrem dziecka.

W programie znalazły się m.in. wystąpienia dotyczące skutków nadużywania alkoholu przez matki spodziewające się potomstwa. Jednym z punktów obrad była diagnostyka i terapia dzieci pod kątem występowania zaburzeń FAS. Alkohol spożywany w nadmiarze jest trucizną. Skutkami nadużywania alkoholu mogą być anemia, ale i zagrażające życiu choroby nowotworowe. Nadmierne picie alkoholu może prowadzić również do zaburzeń psychicznych, takich jak np. psychoza alkoholowa. Kobiety ciężarne, sięgające po alkohol, narażają swoje dziecko na obarczenie długotrwałymi konsekwencjami ekspozycji na alkohol w życiu płodowym. W ciąży każda ilość alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka! Prelegenci zwracali uwagę na skutki picia alkoholu przez kobiety ciężarne.

Płodowy zespół alkoholowy (FAS) występuje w wyniku nagminnego spożywania alkoholu przez przyszłą matkę. To jedna z niewielu chorób wrodzonych dziecka, na którą matka ma całkowity wpływ: by dziecko nie cierpiało z powodu alkoholowego zespołu płodowego, wystarczy po prostu nie pić alkoholu. Decyzja o rodzicielstwie powinna być świadoma i odpowiedzialna, ponieważ w momencie podjęcia decyzji o chęci posiadania dziecka stajemy się odpowiedzialni za jego los, za wychowanie, bezpieczeństwo i zdrowie. Decyzja o dziecku powinna być uwarunkowana bezgraniczną miłością i odpowiedzialnością, asertywnością i brakiem alkoholu w odpowiedzialnym rodzicielstwie.  Seminarium zakończyło się burzliwą dyskusją prelegentów.

sympozjum WSH
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x