skype wsh radom
rekrutacja online

Dzieci mają swoje prawa!

Udostępnij

Każde dziecko ma swoje prawa. I nie chodzi wcale o prawa, jakie w danej rodzinie ustalą rodzice. Seminarium DZIECI MAJĄ SWOJE PRAWA to podjęcie interdyscyplinarnej i międzypowiatowej refleksji nad prawami dziecka w perspektywie rodziny i społeczeństwa. Prelegenci zwrócili uwagę na fakt, iż naturalnym i najwłaściwszym miejscem dla każdego dziecka jest rodzina. Kiedy w rodzinie pojawia się kryzys, gdy nie jest on zażegnany w odpowiednim momencie i dziecko nie może pozostać w swoim domu, najczęściej umieszcza się je w instytucji (dom dziecka, PCPR). To jest dominujący w Polsce scenariusz. W wielu krajach tego typu placówki już nie istnieją, dzieci trafiają do miejsc najbardziej zbliżonych do rodzinnego domu: rodzin zastępczych lub małych placówek o rodzinnym charakterze.

W ramach spotkania poruszone zostały następujące tematy:
– przestrzeganie prawa do godności, szacunku;
– przestrzeganie prawa dzieci do wychowania w szczęśliwej rodzinie;
– przestrzeganie prawa do zapewnienia opieki zastępczej – w rodzinach zastępczych, adopcyjnych, rodzinnych domach dziecka;
– przestrzeganie prawa do ochrony życia i zdrowia;
– przestrzeganie praw dziecka niepełnosprawnego oraz z różnymi dysfunkcjami w rozwoju;
– samorząd, organizacje, instytucje wobec sytuacji dziecka – programy wsparcia dla rodzin.

Zaproszeni przedstawiciele grup zawodowych takich jak: psychologowie, pracownicy socjalni, pedagodzy i wychowawcy, przybliżyli słuchaczom, również zagadnienia związane z działaniem Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, procedury Niebieskiej Karty czy instytucjonalne formy wsparcia wobec ofiar przemocy w rodzinie.

Cytując słowa Janusza Korczaka „nie ma dzieci są ludzie” budzimy naszą wyobraźnię społeczną, że „dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały…”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak, więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem zawarta w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Sympozjum odbyło się  w dniu 28 września 2017 r. o godzinie 09:00 w Auli Głównej budynku Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu przy ul. Domagalskiego 7a.

Program

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x