skype wsh radom
rekrutacja online

Wizyta Ambasadora Armenii w WSH

Udostępnij

Wspólne inwestycje w ramach wymiany handlowej, wzajemne relacje etniczno-kulturowe, zainteresowanie polskich firm rynkiem armeńskim – te oraz inne aspekty relacji Polski i Armenii  poznaliśmy w trakcie wizyty Ambasadora Armenii w Polsce, Jego Ekscelencji – Edgara Ghazaryana.

W 1992 roku Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Armenią. W marcu 2010 r. podpisana została polsko-armeńska międzyrządowa umowa o współpracy gospodarczej, a dzięki uczestnictwu w Partnerstwie Wschodnim, Armenia została włączona do grona Państw priorytetowych dla polskiej pomocy rozwojowej.

„Maleńki kraj w południowej części Kaukazu. Małe państwo z dużą historią” – tak rozpoczął wykład gość wtorkowego wykład Jego Ekscelencja – Edgara Ghazaryan. W pierwszej części wystąpienia ambasador wspomniał o historii kraju, historii chrześcijaństwa, jako pierwszej i najważniejszej religii, nawiązał do świętości alfabetu ormiańskiego oraz wizyt papieża Polaka i następców, jako kluczowe dla integracji religijnej i społecznej mieszkańców.

W drugiej części gość podkreślił rolę i znaczenie wzrostu gospodarczego a także współpracy między Armenią a Unią Europejską, dzięki której społeczeństwo  Ambasador zwrócił uwagę na bardzo dobre stosunki dyplomatyczne z Polską – na długą historię diaspory Ormiańskiej w Polsce czego wynikiem była wizyta przedstawicieli diaspor,  w marcu bieżącego roku, w Pałacu Prezydenckim Rzeczypospolitej i spotkanie z Prezydentem Dudą. To historyczne wydarzenie pokazało nie tylko szacunek władz do Ormian mieszkających w Polce, ale także przypieczętowało bardzo dobre relacje między Polakami a Ormianami.

Wykład pt:.”Polska –Armenia – wzajemne relacje” odbył się 23 maja w murach WSH, przy ul. Traugutta 61a.

 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x