skype wsh radom
rekrutacja online

Sukcesy i nadzieje słowackiej polityki w UE – wizyta Ambasadora Słowacji w WSH

Udostępnij

Podsumowanie Prezydencji Słowacji w UE oraz narastająca niepewność państw członkowskich wobec Unii w związku z polityką migracyjną i Brexitem Wielkiej Brytanii – to dwa główne bloki tematyczne Wykładu Ambasadora Słowacji, który odbył się 26 kwietnia o godz. 11.00 w siedzibie Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu. Jego Ekscelencja, Dušan Krištofik podkreślił, że pomimo odrębności poglądów i ciągłych zmian – państwa członkowskie powinny skupić się na wspólnych celach oraz poprawie komunikacji między obywatelami a elitami rządzącymi w Parlamencie Europejskim

Pierwszym z dwóch punktów wystąpienia było rozliczenie i podsumowanie działań  w ramach objęcia przez Słowację Prezydencji w Unii Europejskiej. „To pierwsza w historii Prezydencja Słowacji w Radzie Europy, i choć zakończyła się w drugiej połowie 2016, już mamy pozytywne opinie ze strony partnerów. Oznacza to, że dobrze przygotowaliśmy się do tej prezydencji a nasze ambicje były realistyczne” – podkreślił na początku wykładu Ambasador.

Jego Ekscelencja, Dušan Krištofik opowiedział o sukcesach przewodnictwa, do których należą między innymi: uchwalony budżet na 2017, podpisana umowa handlowa UE z Kanadą, pozwalająca na szybszy wzrost zatrudniania możliwości rozwoju biznesowego dla europejskich firm.

Ważnym sukcesem jest także tzw. „proces bratysławski”, który rozpoczęty w trakcie prezydencji, sprowokował i nie zakończył dyskusji państw członkowskich na tematy dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego wspólnoty, migracji, gospodarki, a także sytuacji UE po Brexicie Wielkiej Brytanii. Szczyt Unii w Bratysławie umocnił pozycję Słowacji a na kanwie dyskusji o problemach migracyjnych, w celu ochrony granic, w październiku 2016 roku  powstała Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna, czuwająca nad bezpieczeństwem granic państw członkowskich.

Obywatelom Unii bliższe są inne konkretne korzyści, wpływające na ich codzienne życie. Państwa członkowskie uzgodniły projekt w sprawie ujednolicenia gustów internetowych i wprowadzenia szybkiego internetu w obszarze wszystkich państw członkowskich. Podpisane zostały także umowy energetyczne z krajami UE, a także dzięki prezydencji, rozpoczęto dyskusje na temat „kompromisowej koncepcji efektywnej solidarności” – w razie konieczności każde państwo powinno udzielić pomocy innym, ale w zależności o możliwości.

Priorytetem słowackiej prezydencji była także wiarygodna polityka poszerzania Unii. W procesie negocjacji otwarto 4 rozdziały akcesyjne z Serbią i Czarnogórą. Podjęto również rozważania dotyczące akcesji Bośni i Hercegowiny.

Prócz ważnych decyzji dotyczących polityki wszystkich państw członkowskich przewodnictwo w Radzie UE przyczyniło się także do wprowadzenia istotnych zmian gospodarczych we własnych granicach. Likwidacja opłat rolnych dla obywateli Republiki to jeden z wielu udogodnień inwestycyjnych, pomocnych w rozwoju rolnictwa.

Ambasador Słowacji pokusił się także o ocenę sytuacji i nastrojów panujących wśród krajów UE. ” Mamy do czynienia z niepewnością, nieprzewidywalnością, co do dalszego rozwoju sytuacji. Powstały napięcia, wynikające z kłopotów migracyjnych, nie tylko wśród obywateli, ale także elit. Kraje biedniejsze są sfrustrowane tym, że nie mogą „dogonić” państw bogatszych. Przyczynia się do tego także kryzys na Ukrainie, będący realnym czynnikiem zapalnym, osłabiającym pozytywne relacje partnerów. Co więcej, sytuacji nie poprawia także odejście członka wielkiej trójki. Brexit Wielkiej Brytanii staje na drodze scalania polityki wspólnoty i stawia pytanie – Co dalej?”.

Wobec takich nastrojów, rozmowa o przyszłości Unii – jak podkreślił Ambasador – musi skupić się na wspólnych celach, a nie na różnicach i podziałach. Jednym z przykładów jest tolerancja dla Brexitu. Słowacja chciałaby nadal kontynuować pozytywne relacje z Królestwem, a tym samym pomagać w budowaniu wspólnej jedności. „Kluczowa jest dla nas spójność, choć wiemy, że każdy kraj ma własne interesy, należy dostosowywać je do wspólnych celów i wypracowywać kompromisy”. Zdaniem Ambasadora –  nawet po wyjściu Królestwa Wielkiej Brytanii, także wspólnota europejska powinna utrzymywać dobre relacje ze swoim byłym partnerem.

     
     
     

 

 

 

 

 

 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x